Gündem Haberleri

  Türk: Koğuş sistemi kabul edilemez

  Hürriyet Haber
  15.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk, devletin üzerine düşeni yaptğını söyleyerek, ölüm orucundakilere ölümler olmadan eylemlerini bitirmeleri çağrısını yineledi. Bakan Türk, eylemin cezaevi sınırlarını aşarak, ülkede düzeni bozmaya yönelik bir eylem niteliği kazandığı da belirtti. Türk, eylemcilerin koğuş sisteminde ısrarlı olduklarını belirterek, "Koğuş sistemini kabul etmek, cezaevi reformundan vazgeçmek anlamına gelir" dedi.

  Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk, Türkiye genelinde cezaevlerinde 1110 kişinin açlık grevi, 249 kişinin de ölüm orucunda bulunduğunu bildirdi.

  Türk, Adalet Bakanlığı'nda düzenlediği basın toplantısında Türkiye genelinde 1110 kişinin açlık grevinde, 249 kişinin de ölüm orucunda olduğu bilgisini veren Türk, eylemin başlamasından bu yana yaşanan gelişmeleri anlattı.

  Türk, söz konusu tutuklu ve hükümlülerin taleplerini de şöyle sıraladı:

  "-F tipi cezaevlerinin durdurulması, ertelenmesi düşüncesinin Türkiye koşullarında kabul edilir yanı yoktur, F tipi cezaevlerinden tamamen vazgeçilmelidir.

  -Mahkumların kalacağı mekanlar 20 kişinin bulunabileceği mekanlar olarak düzenlenmeli, sportif, kültürel ve benzeri faaliyetlere ilişkin düzenlemeler yapılmalıdır.

  -Terörle Mücadele Yasası'nın 2., 8., 16. ve 17. maddeleri kaldırılmalıdır.

  -DGM'lerin kaldırılacağı güvencesi verilmelidir.

  -Hapishanedeki uygulamaları denetleyecek ve çözüm üretecek izleme komiteleri kurulmalıdır.

  -Daha önce cezaevlerinde meydana gelen olayların sorumluları yargılanmalıdır.

  -İşkence yapan devlet görevlilerinin yargılanacağı güvencesi verilmelidir.

  -1996 yılında yapılan ölüm oruçlarında sakat kalanların tedavileri sağlanmalıdır."

  'Üzerimize düşeni yaptık'

  Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk, söz konusu tutuklu ve hükümlülerin bu isteklerine karşılık olarak da 1996 yılındaki ölüm oruçlarında sakat kalanların muayenelerinin yapıldığını, bunlardan cezaevinde bulunanların cezalarının ertelenmesi ve Anayasa'nın ilgili maddesi uyarınca infazların kaldırılmasının dahi söz konusu olabileceğini söyledi.

  Cezaevlerinde meydana gelen olaylar konusunda ilgili kişiler hakkında idari ve adli soruşturmaların yapıldığını, davaların devam ettiğini ifade eden Türk, işkenceye karışan devlet görevlileri ile ilgili iddialar konusundaki davaların da görülmekte olduğuna işaret etti.

  'Yapıcı önerilere açığız'

  F tipi cezaevlerinin BM ve Avrupa Konseyi kurallarına uygun inşa edildiğini, ayrıca insan haklarına uygun kullanımın sağlanması amacıyla Terörle Mücadele Yasası'nın 16. maddesinin değiştirileceğini ifade eden Türk, infaz hakimliği ve izleme kurulları konusundaki kanun tasarısının da hazır olduğunu bildirdi.

  Türk, daha önceki açıklamalarında bunlar yasalaşmadan F tipi cezaevlerinin açılmayacağını duyurduğunu anımsattı.

  Yapıcı önerileri değerlendirmeye hazır olduklarını belirten Türk, Avrupa İşkencenin Önlenmesi Komitesi'nin Bayrampaşa Cezaevi'ne geldiğini ve burada söz konusu eylemi yönlendiren kişilerle görüştüğünü ifade etti.

  Adalet Bakanı Türk, F tipi cezaevlerinin çeşitli meslek örgütlerinin katılımıyla her yönden yeniden değerlendirileceğini belirttiklerini hatırlatarak, ancak bütün bunların bir kenara itilerek eylemin sürdürüldüğünü söyledi.

  'Cezaevi sınırlarını aştı'


  "Biz bilimsel ve teknik bir çalışma içindeki bu süreçte, sorunun makul bir sonuca ulaşacağını ve herkesin kabul edebileceği bir çözümün bulunabileceğini düşünüyoruz" diyen Bakan Türk, şunları kaydetti: "Açlık grevlerinde ve ölüm oruçlarında hükümet bu aşamada yapılabilecek olanın azamisini yapmıştır. Tek bir insanın ölümü ya da sakat kalması hepimizi üzecektir. Ancak eylemin devam etmesinden kaynaklancak bu tür sonuçların sorumluluğu eylemi başlatan ve destek verenlere aittir. Zaten bu noktada eylemin amacı, bir cezaevi boyutlarının ötesine geçmekte, ülkede düzeni bozmaya yönelik bir eylem niteliği kazanmaktadır."

  Tıbbi müdahale için gerekli tüm hazırlıkların yapıldığını da belirten Türk, eylemcilerin başvurması halinde hızla tıbbi müdahale yapılacağını kaydetti. Türk, 1996 eyleminde sakat kalan mahkumların durumlarının da özel olarak değerlendirileceğini belirtti ve tedavilerinin sürdürüleceği sözünü tekrarladı. Türk, bu durumdaki mahkumların gerek görülmesi halinde salıverileceğini de kaydetti.

  ÖDP: Ölüm oruçları bitirilsin
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı