Gündem Haberleri

  Türk Kızılayından 'Pakistan' açıklaması

  AA
  24.09.2013 - 22:00 | Son Güncelleme:

  Türk Kızılayı Pakistan temsilcisi Sadullah Devletgeldi, Belucistan eyaletinde meydana gelen depreme ilişkin, "Bölgeden ölü ve yaralı konusunda değişik haberler geliyor ancak alanda nüfus az. Can kaybının yüksek olacağını tahmin etmiyoruz"dedi.

  AA muhabirine açıklamalarda bulunan Devletgeldi, Türk Kızılayı olarak depremin akabindeki dakikalarda resmi yardım yazısının süratle Pakistan Kızılayı'na ulaştırıldığını belirterek, şunları söyledi:

  "Depremin yaşandığı bölgeye bir arkadaşımızı göndereceğiz. Onun vereceği rapor doğrultusunda,hareket edeceğiz. Pakistan Kızılay'ı ile ortak çalışıyoruz. Şu ana kadar ciddi bir durum ortada yok gibi. Bölgeden ölü ve yaralı konusunda değişik haberler geliyor ancak alanda nüfus az. Can kaybının yüksek olacağını tahmin etmiyoruz. Pakistan Kızılay'ı uluslararası yardım çağrısında bulunması halinde ilk yardım elini uzatacak ülke Türkiye olacaktır. Deprem gündüz saatinde gerçekleştiği için can kaybının sınırlı olacağını düşünüyorum."

  Belucistan Eyaleti Afet Yönetim Merkezi yöneticisi İnayet Sencerani ise henüz tam olarak bölgeye hakim olamadıklarını ancak sabaha kadar her yere ulaşacaklarını ve ardından resmi bir rapor yayımlayacaklarını dile getirdi.

  Geçmişte üniversite eğitimini Karaçi'de alan ve bugün bir toplantıya katılmak üzere önce Karaçi'ye daha sonra da Lahore'a gelen AK Parti Gaziantep Milletvekili Ali Şahin ise deprem anında Karaçi Havaalanı'nda olduğunu bildirerek, şunları ifade etti:

  "Zemin katta olduğumuz için bir şey hissetmedim ancak bazı insanların telaşlandığını gözlemedim. Depremin Belucistan eyaletinde olduğunu duyunca biraz olsun tedirginliğim geçti. Çünkü bu eyalet alan olarak Pakistan'ın yüzde 40'nı nüfus olarak ise sadece yüzde 4'ünü barındırır. Yapılar orada tek katlıdır. Bu nedenlerden dolayı bölgede geçmişte de yaşanan yüksek şiddetli depremlerde can kaybı çok fazla yaşanmaz. Tüm Pakistan halkına geçmiş olsun diyorum."

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı