BOLU HABERLERİ

Türk Kızılayından arama konferansı

AA / Mehmet Emin Gürbüz,Zafer Göder
11.12.2014 - 16:41Son Güncelleme :

- Türk Kızılayı Genel Başkanı Akar: - "Kürt, Ezidi, Suriye sınırındaki Ortodoks, Süryani, Arap ve Türkmenlere yardım ediyoruz. Bunların arasında ayrım yapmamaktan dolayı da gurur duyuyoruz"

AA / Mehmet Emin Gürbüz,Zafer Göder

BOLU (AA) - Türk Kızılayı Genel Başkanı Ahmet Lütfi Akar, "Kürt, Ezidi, Suriye sınırındaki Ortodoks, Süryani, Arap ve Türkmenlere yardım ediyoruz. Bunların arasında ayrım yapmamaktan dolayı da gurur duyuyoruz" dedi.

Karacasu beldesindeki otelde düzenlenen arama konferansına katılmak üzere kente gelen Akar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türk Kızılayının 5 yıl içindeki hedefleri ve yapacağı çalışmaları görüştüklerini söyledi.

Konferansa Kızılay görevlilerinin yanı sıra Afet ve Acil Durum Müdürlüğü (AFAD), Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Birleşmiş Milletler ile Uluslararası Kızılhaç ve Kızılay Dernekleri Federasyonundan temsilcilerin katıldığını anlattı.

Akar, konferansın ardından sonuç bildirisi yayımlayacaklarını belirterek, şöyle konuştu:

"Sonuç bildirgesi, kamuoyu yoklaması ile telafi edildikten sonra Türk Kızılayının nihai ve yakın plandaki hedefleri belirlenmiş olacak. Biz de bunu yönetim kurulu kararı haline getirip tatbikat safhasına sokacağız. Türk Kızılayı 146 yıllık bir kurum. Yılların getirmiş olduğu tecrübe, deneyim ve birikime sahip ama buna rağmen gene de yeni durum ve hallerle gelişen olaylara adaptasyon sağlamak için bu tür vizyon çalışmalarını sık sık yapıyoruz.

'Paydaşlarımızla ve devletle ilişkilerimiz nasıl olmalı, çadır kurmalı mıyız, beslenme aşamasında ne yapmalıyız' gibi soruların hepsini tartıştık. Güzel neticeler hasıl oldu. Toplantının sonunda Kızılayımızın misyonu ile alakalı sonuçlar çıkacak. Bunlar Kızılayın Türkiye’deki beslenme ve barınmadaki hizmetlerle kan hizmetlerinde geldiğimiz konumu öne çıkaracak."

Türk Kızılayının her zaman yeni projeler üretmek zorunda olduğunu vurgulayan Akar, bir taraftan sınırdaki Suriyeli konuklarla ilgilenirken, diğer taraftan da Somali, Pakistan ve Bangladeş’teki faaliyetlerin sürdürüldüğünü dile getirdi.

Akar, konuşmasını şöyle tamamladı:

"Aralıksız, hem uluslararası hem de ulusal çalışmalarımız devam ediyor. Bütün bunlar devam ederken, Çorum’da orman köyünde yangın çıkıyor ve oradaki insanlarımıza yardımcı biz gidiyoruz. Antalya’da sel basıyor. Selden mağdur kardeşlerimizin yanına gidiyoruz. Bunun yanında Kuzey Irak’ta faaliyet gösteriyoruz. Orada IŞİD’den dolayı müteessir olan Türkmen kardeşlerimize yardım dağıtıyoruz. Misyonumuz gereği, dil, din, ırk, cinsiyet, mezhep gibi ayrımlar yapmadığımız için orada bulunan her türlü gruba yardım ediyoruz. Kürt, Ezidi, Suriye sınırındaki Ortodoks, Süryani, Arap, ve Türkmenlere yardım ediyoruz. Bunların arasında ayrım yapmamaktan dolayı da gurur duyuyoruz.

Türk Kızılayı, asla ve asla afet durumunda da başka durumlarda da hiçbir ayrım yapmıyor."

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Bolu haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Bolu haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Türk Kızılayından arama konferansı haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

BOLU NAMAZ VAKİTLERİ
25 Kasım 2017, Cumartesi
 • İmsak
  05:59
 • Guneş
  07:45
 • Öğle
  12:52
 • İkindi
  15:21
 • Akşam
  17:37
 • Yatsı
  19:11
Diğer iller için Namaz Vakitleri »
Sayfa Başı