KIRKLARELİ HABERLERİ BABAESKİ HABERLERİ

Türk Kızılayı Babaeski Şube Başkanı Necip Fıçıcı'dan 'Deprem Haftası' mesajı

DHA
01.03.2018 - 13:58Son Güncelleme :
DHA

BABAESKİ(Kırklareli),(DHA)-KIRKLARELİ'nin Babaeski ilçesinde Türk Kızılayı Şube Başkanı Necip Fıçıcı, 'Deprem Haftası' dolayısıyla yayınladığı mesajında, Ülkemizde, “bana bir şey olmaz” mantığıyla hareket edenler çok olsa da biz depremden önce, deprem anında ve depremden sonra nelerin yapılması gerektiği konusunda bilgi sahibi olmalıyız” dedi.

Türk Kızılayı Babaeski Şube Başkanı Necip Fıçıcı, açıklamasında, şunları söyledi: “Her yıl 1-7 Mart deprem haftasında dünyanın en etkin deprem kuşaklarından birinin üzerinde bulunan ülkemizde vatandaşlarımızın depreme karşı hazırlıklı olmasının sağlanması, depremden korunma yollarının anlatılması ve toplumda afete hazırlık bilincinin yaygınlaştırılması amaçlanmaktadır. Türk Kızılay’ı tarafından olası afet zararlarını azaltmak için Kızılay şubeleri aracılığıyla yerelde kurumlar arası işbirliğinin geliştirilmesinin sağlanması, toplum liderleri aracılığı ile toplumda afetlere karşı hazırlıklı olma ve sosyal sorumluluk bilincinin oluşturulması için 'Toplum Liderleri Teşkilatlandırma Projesi' hayata geçirilmiştir. Bu proje kapsamında ilçemizde de muhtarlara ve öğretmenlere seminerler düzenlenerek kurs sonunda belgeleri verilmiştir. Ayrıca okullarımıza her yıl 'Güvenli Yaşamı Öğreniyorum'  sınıf takvimleri dağıtılmaktadır. Depremler doğanın bir parçasıdır ve her ne kadar sağlam yapılar inşa etmeye çalışsak da, her zaman doğanın kuralları ile oynamak zorundayız, bu sebeple kendimiz için ve çevremizdeki sevdiklerimizin güvenliği için burada yer alan adımları iyi bilmemiz önemlidir. Birçok kaynakta depremde yapılması gerekenler konusunda uzun uzun bilgiler yer almaktadır. Bunların birçoğunu zaman ayırıp okumaya çalışsak da, deprem sırasında panikleyip bildiğimiz her şeyi unutabiliriz, tıpkı arabayı yıllarca kullanan bir insanın sokağın ortasına birden çıkan bir çocuğu görüp te paniklemesiyle frene basmayı unutması gibi. Doğanın en korkutucu ve en yıkıcı etkenlerinden birisi şiddetli depremler ve dehşet verici olan yıkıcı etkisidir. Deprem, gezegenimizin toprağın altındaki tabakalarının kırılması ve kaymasıyla uzun bir süredir biriktirdiği yükün serbest kalmasıyla aniden yaşanan bir sallantıdır. Depremler her hangi bir zamanda gerçekleşebilir ve tam olarak ne zaman yaşanacağını tahmin edebilmek oldukça zor bir şey olduğundan sizin ve sevdiklerinizin bir deprem gerçekleşmeden evvel bir ön hazırlık yapması çok önemlidir. Ülkemizde 'bana bir şey olmaz' mantığıyla hareket edenler çok olsa da biz depremden önce, deprem anında ve depremden sonra nelerin yapılması gerektiği konusunda bilgi sahibi olmalıyız”

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Babaeski haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Babaeski haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Türk Kızılayı Babaeski Şube Başkanı Necip Fıçıcı'dan 'Deprem Haftası' mesajı haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

KIRKLARELİ NAMAZ VAKİTLERİ

24 Kasım 2018, Cumartesi
 • İmsak
  06:33
 • Guneş
  08:04
 • Öğle
  13:04
 • İkindi
  15:29
 • Akşam
  17:52
 • Yatsı
  19:17
Sayfa Başı