ANKARA HABERLERİ

Türk Kimya sektörü ihracat alanında yeni pazar arıyor

Hürriyet Haber
10.01.2012 - 00:00Son Güncelleme :

AB ülkelerindeki kimya sanayinin dünyadaki payı son beş yılda yüzde 32’lerden yüzde 25’lere düştü. Yaşanan gelişmeler, Türk kimya sanayinin, ihracatta yeni pazarları hedef almasını gerektiriyor.

Hürriyet Haber

TOBB Türkiye Kimya Sanayi Meclisi, hızla büyüyen kimya sektöründeki gelişmeleri ve yaşanan sıkıntıları değerlendirmek üzere Ankara’da bir araya geldi. Meclis Başkanı Timur Erk, toplantıda yaptığı değerlendirmede, son 5 yılda, AB ülkelerindeki kimya sanayinin dünyadaki payının yüzde 32’lerden yüzde 25’lere düştüğüne dikkat çektiğini, 2020 yılı için öngörülen payın ise yüzde 20 olduğunu aktardı.
Erk, bu gelişmeler ışığında Türk kimya sanayinin, AB ülkelerine ihracat payının yüzde 45’lere düştüğünü belirterek, ihracatta değişik coğrafi bölgelerin hedef alınması gerektiğinin altını çizdi.

Yüksek teknolojiye teşvik

Her ülkenin kimya sanayisinin gelişmişlik göstergesi olduğunu vurgulayan Erk, ithal ikamesi yaratmanın ve Ar-Ge uygulamalarıyla katma değeri yüksek ürünlere yönelmenin sanayici için çıkış yolu olacağını ifade eden Erk, teşvik sisteminde yapılacak yeni düzenlemede yüksek teknolojili yatırımlara daha fazla teşvik sağlanması gerektiğini söyledi.

Kaçakçılık vergiyle engellenemez

Toplantıda 10 numaralı madeni yağda kaçakçılığı önlemek amacıyla getirilen ÖTV artışı da değerlendirildi. Konu hakkında söz alan Meclis Başkan Yardımcısı Mustafa Deryal, vergi düzenlemesi ile boya üretiminde kullanılan bazı ara girdilerin küçük ve orta ölçekli işletmeler açısından maliyet arttırıcı sonuçlar doğurduğunu söyledi. Polisan İdari ve Teknik Direktörü Necati Hakoğlu ise kaçakçılığın vergi artırımı yöntemiyle engellenemeyeceğine inandığını vurguladı. Üretim için ara girdi ithal edenlerin, son ürün ithal edenlere kıyasla zararda olduğuna dikkat çeken Hakoğlu, bu uygulamaların üretim yapılmasını engeller nitelikte olduğunu kaydetti.

Yerel yönetim uygulamaları sanayiciyi yıpratıyor

AKSA Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Yılmaz, olumlu ÇED sonucu alındıktan sonra izin ve ruhsat aşamasında, yerel yönetimlerle yaşanan sıkıntıları örnekleriyle açıkladı. Yılmaz ÇED kararı alınmış olan projelerin özellikle yerel yönetimler tarafından belli bir takım kalıplarla değerlendirilmesinin ve işleyişi engeller nitelikte uygulamalara maruz bırakılmasının, sanayici açısından motivasyon kırıcı ve yıpratıcı olduğunu ifade etti.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Türk Kimya sektörü ihracat alanında yeni pazar arıyor haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.


  ANKARA YOL DURUMU
  Ankara1 DERECE
  Yol durumu »
  ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
  20 Kasım 2017, Pazartesi
  • İmsak
   05:48
  • Guneş
   07:32
  • Öğle
   12:45
  • İkindi
   15:20
  • Akşam
   17:37
  • Yatsı
   19:09
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı