Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Türk: Kimseyi aldatmadık

  Hürriyet Haber
  20 Aralık 2000 - 00:00Son Güncelleme : 20 Aralık 2000 - 00:01

  Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk, cezaevlerine müdahalenin, daha fazla geciktirilemeyecek, ertelenemeyecek bir anda yapıldığını belirterek, ''Bu bir zorunluluktur. Hiç kimse kullanılmış, aldatılmış değildir. Bakanlığın tutumunda, herhangi bir değişiklik olmuş değildir. Ama zorunluluklar içinde olaylar, bizi bu müdahale aşamasına getirmiştir'' diye konuştu.

  Türk, Adalet Bakanlığı'na gelişinde, gazetecilere, cezaevlerindeki operasyonlara ilişkin açıklama yaptı.

  Türk, şu ana kadar çoğu kendini yakmak suretiyle tutuklu ve hükümlülerden 16'sının öldüğünü, 78'inin ise yaralandığını bildirdi. Kendini yakmada, örgütün verdiği talimatların, taraflarınca harfiyen uygulandığının, örgüt disiplininin harfiyen gerçekleştirildiğinin görüldüğünü ifade etti.

  Türk, operasyon sırasında, güvenlik güçlerinden 1'i uzman astsubay olmak üzere 2 askerin şehit olduğunu, 4 askerin de yaralandığına işaret ederek, operasyonda, ölüm orucunda bulunan 187 kişi, açlık grevinde olan 634 kişinin de kurtarıldığını bildirdi.

  Bakan Türk, kurtarılan tutuklu ve hükümlülerin, hastanelere nakledildiğini, ancak bazılarının hala tedaviyi kabul etmediklerini ifade ederek, ''Bu da yine örgütün kendi taraftarını imha ettirmek suretiyle güçlenme politikasının bir sonucudur. Bu gençlerin, sağduyulu davranmalarını ve bu yanlış uygulamalardan vazgeçmelerini bekliyoruz'' diye konuştu.

  'F tipini olaylar zorunlu kıldı'

  Müdahale yapılan cezaevlerinin çoğunun kullanılamaz hale geldiğini bildiren Türk, bu nedenle bu cezaevlerinde bulunan hükümlü ve tutukluların, başka cezaevlerine ve F tipi cezaevlerine nakillerinin zorunlu hale geldiğini söyledi.

  Türk, F tipi ve diğer cezaevlerine 490 tutuklu ve hükümlünün nakledildiğini belirterek, Sincan, Edirne, Kocaeli F tipi cezaevlerinin hizmete açıldığını ifade etti.

  Bu cezaevlerinde hiçbir eksikliğin olmadığını kaydeden Türk, ayrıca, Bayrampaşa Cezaevi'nde bulunan 45 kadın tutuklunun Bakırköy Kadın ve Çocuk Tutukevi'ne nakledildiğini, PKK davasından tutuklu 87 kişinin de İstanbul Özel Tip Cezaevi'ne nakledildiğini bildirdi.

  Şartla Salıverme ve Ceza Ertelemesi Yasası'nın çıkması halinde, cezaevlerinde bir genişleme meydana geleceğini, bu nedenle de F tipi cezaevlerine nakillerin ivedi bir sorun olmaktan çıkacağını ve F tipi cezaevlerinin hizmete açılmasının ertelendiğini ifade ettiklerini anımsatan Türk,''Ancak olayların gelişmesi, bir zorunluluk olarak, bizim F tipi cezaevlerinin bazılarına geçici olarak nakil yapmamızı zorunlu kılmıştır. Ayrıca, af kanunu henüz çıkmış değildir. Cezaevlerinde bir genişleme meydana gelmiş değildir'' diye konuştu.

  'Görüşme ölüme göz yummak olurdu'

  Böyle bir müdahaleye gerek kalmaksızın açlık grevleri ve ölüm oruçlarının sona erdirilmesi konusunda son ana kadar girişimlerin sürdürüldüğünü hatırlatan Türk, şöyle devam etti:

  ''Şimdi bu girişimde yer alan bazı arkadaşlarımız ya hala görüşme, anlaşma umudu olduğunu ya da Adalet Bakanlığı'nın kendilerini kullandığını ifade etmektedir. Bunlar, tamamıyla yanlıştır. Çünkü 15 gün kadar süren bu görüşmelerde zaman zaman bir anlaşma olasılığı belirmiş, görüşmeyi yürütenler bu umutlarını bize iletmişler ama bundan sonra yine eski noktaya geri dönülmüştür. En son aşamada da hala başlangıçtaki isteklerde hiçbir değişiklik olmadığı, örneğin 18-20 kişilik koğuş isteğinden vazgeçilmediği görülmüştür. Dolayısıylabu görüşmelerin daha fazla sürdürülmesi, ölüm oruçlarıyla, ölümlerin başlamasına göz yummak ve seyirci kalmak demektir.''

  Adalet Bakanı Türk, müdahalenin, daha fazla geciktirilemeyecek, ertelenemeyecek bir anda yapıldığına dikkati çekerek, ''Bu bir zorunluluktur. Hiç kimse kullanılmış değildir, hiç kimse aldatılmış değildir. Bakanlığın tutumunda, herhangi bir değişiklik olmuş değildir. Ama zorunluluklar içinde olaylar, bizi bu müdahale aşamasına getirmiştir. Bunu bütün milletimizin bilmesinde yarar görüyorum'' diye konuştu.

  Terörün acımasız yüzü

  Milletten, bu terör odaklarının gerçek ve acımasız yüzünü, insanlara kıyabilen, insanları harcayabilen politikasını açıkça görmesini beklediğini dile getiren Türk, bazı insanların, müdahaleye karşı protestolarda bulunduğuna işaret etti. Türk, şunları kaydetti.

  ''Kuşkusuz demokratik ülkelerde insanlar, protesto yapabilirler. gösteri yapabilirler ama bu müdahale insanları kurtarmak için yapılmıştır. Örgüt baskısı altında intihara sürüklenen insanları kurtarmak için yapılmıştır. Ve olayları içerden yürüten sorumluların kontrol altına alınması için yapılmıştır. Bu bakımdan herkesin sorumluluğunun gereğini yerine getirmesi şarttır. Bu konuda basının dabize yardımcı olmasını bekliyoruz. Çünkü gerçeğin halka ulaştırılmasında bizim yararlanabileceğimiz en önemli kurum basındır.''

  'Yak emri veren Özpolat ölmedi'

  Adalet Bakanı Türk, açıklama sonrasında gazetecilerin sorularını yanıtladı. Bir gazetecinin, ''Mahkumlara ölüm emri veren Şadi Özpolat'ın'' ölüp ölmediğine ilişkin soruyu Türk, ''hayır'' şeklinde yanıtladı.

  Çanakkale ve Ümraniye cezaevlerindeki son durumun ve operasyonun ne zaman tamamlanacağının sorulması üzerine ise Adalet Bakanı Türk, ''bugün tamamlanabileciğini düşündüğünü'' belirtti. Güvenlik güçlerinin, bu olayların başından itibaren herhangi bir zayiat olmaması için çok dikkatli ve ihtiyatlı davrandığını ifade eden Türk, ''Güvenlik güçleri örnek bir tutum sergilemiştir. Burada da yine aynı dikkat içindedirler. Mahkumlara, sürekli olarak teslim olmaları çağrısı yapılmaktadır. Bu çağrının, içeride anlamsız bir direnişi sürdüren hükümlü ve tutuklular tarafından iyi değerlendirileceğini umuyorum'' dedi.

  Adalet Bakanı Türk, F tipi cezaevlerine nakillerin bugünde sürüp sürmeyeceği sorusunu, ''Cezaevlerine müdahale yapıldığı zaman, bu müdahale ister istemez burada bir tahribat meydana getirmektedir. Dolayısıyla aynı yerde hükümlü ve tutukluların barındırılması mümkün değildir. Başka cezaevlerine nakilleri söz konusudur. Biz, elimizde kullanabileceğimiz cezaevleri olarak F tipi cezaevleri bulunduğu için buraya nakillerini zorunlu olarak kararlaştırmak zorunda kaldık'' şeklinde cevapladı.

  'Silah kullanıldı'

  Bakan Türk, cezaevlerine müdahaleye gerek kalmaksızın eylemin sona erdirilmesi çabasını son ana kadar sürdürdüklerini, ancak, ''hiç bir anlamı ve yararı kalmayan'' görüşmeleri devam ettirmenin bir gereği olmadığını düşündükleri için, her an ölümlerin gerçekleşebileceği 60. günde müdahale ettiklerini ifade etti. Türk, ''Müdahalenin amacı insan hayatını kurtarmaktır'' dedi.

  Türk, ''Yaralanmaların tümünün yanık olduğu söyleniyor. Hiç silah kullanılmadı mı?'' sorusu üzerine, ''Silah kullanıldı ama, örneğin kendisini yakarak güvenlik güçlerinin üzerine koşan bir kimseye ateş edilerek bacağından yaralanmıştır'' dedi.  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı