Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Türk karasularında seyir güvenliği artırılıyor

  ANKA
  09 Temmuz 2007 - 12:26Son Güncelleme : 09 Temmuz 2007 - 12:26

  Denizcilik Müsteşarlığı’nın AnelTech ve Avustralyalı ortağı AMS ile gerçekleştirdiği Otomatik Tanımlama Sistemi (AIS) hizmete girdi. Sistemin açılışına katılan Ulaştırma Bakanı İsmet Yılmaz, “Bu vatan ne Erdoğan’ın ne de Binali Yıldırım’ın, bu bayrak bu vatan hepimizin. Yapılan hizmet ülkeyedir” dedi.

  Otomatik Tanımlama Sistemi’nin açılış töreni, Başbakanlık Denizcilik Müsteşarlığı’nda Ulaştırma Bakanı İsmet Yılmaz’ın katılımıyla gerçekleştirildi. Denizlerde seyreden gemi trafiğinin izlenmesi, analiz edilmesi ve yönetilmesini sağlayacak AIS, ANEL Telekomünikasyon Elektronik Sistemleri (AnelTech) ve Avustralyalı iş ortağı Australian Maritime Systems (AMS) tarafından kuruldu. Törende Yılmaz, AMS Genel Müdür Yardımcısı John Davis’e ve ANEL Grup Yönetim Kurulu Başkanı Rıdvan Çelikel’e plaket verdi.

  Yılmaz açılışta yaptığı konuşmada, sistemin 2007 yılının sonunda kadar tamamlanabileceğini fakat gerçekleştirilen çalışmalar sonucu sistemin çok kısa bir sürede tamamlandığını söyledi. Türkiye’nin Akdeniz ülkeleri arasında AIS denetimine sahip tek ülke olduğunu kaydeden Yılmaz, tesisin Sahil Güvenlik Komutanlığı ve Deniz Kuvvetleri Komutanlığı tarafından öncelikle güvenlik için kullanılacağını dile getirdi. Yılmaz, çalışmalarından Binali Yıldırım’a teşekkür ederek, “Bu vatan ne Erdoğan’ın ne de Binali Yıldırım’ın, bu bayrak bu vatan hepimizin. Yapılan hizmet ülkeyedir” diye konuştu.

  DENİZLER GÖZLEM ALTINDA

  ANELTECH’den yapılan açıklamaya göre, söz konusu sistemle Türkiye, Doğu Akdeniz’de, Ege’de ve Karadeniz’de seyreden gemileri 24 saat Ankara’dan izleyebilecek. Projeyle Türk kıyılarındaki seyir emniyeti ve deniz güvenliği çok ileri seviyeye ulaştırılacak, seyreden 300 Groston ve üzeri gemilerin adı, sahibi, yükü, gittiği liman, tahmini varış zamanı, uzunluğu, uyruğu gibi bilgileri kontrol merkezi ekranlarında anında ve tüm yan bilgileriyle beraber izlenebilecek. Ayrıca, geminin kapsama alanına girdiği andan itibaren izlediği rota, hızı, pozisyonu, izleriyle beraber ekranda görüntülenerek saklanabilecek. Böylece hem seyir güvenliği arttırılacak hem de denizlerdeki kazalar ve benzeri durumlarda kayıtlardan yararlanılarak gerçek bilgilere ulaşılabilecek.

   

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı