Türk kamyonları İran'dan geçebilecek

Hürriyet Haber
08.08.2014 - 16:57 | Son Güncelleme:

İran Ticaret Bakanı Muhammed Rıza Nematzade, Kuzey Irak'a giden Türk kamyonlarının İran'dan geçebileceğini açıkladı.Bölgede Irak Şam İslam Devleti (IŞİD), yeni adıyla "İslam Devleti" örgütünün bölgedeki çatışmalarda üstünlük sağlaması, kamyonların güzergâhını da etkilemişti.

Türk kamyonları İrandan geçebilecek

Irak'ta devlet güçleri ile İslam Devleti örgütü militanları arasındaki çatışmalar, Türkiye'nin bölgedeki ticari faaliyetlerini yavaşlattı. İranlı Bakan Nematzade, Türkiye Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi'nin talebi üzerine kamyonlara geçiş izni verildiğini söyledi.

KERKÜK BORU HATTINDA SORUN YOK

Dün İslam Devleti örgütü, Irak'ın en büyük Hristiyan kenti Karakuş ve çevresini ele geçirmişti. Bunun üzerine Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi'nin merkezi Erbil'e 40 kilometre mesafedeki Mahmur'u savunan Kürt güçleri geri çekilmişti.
Bunun üzerine Reuters haber ajansına konuşan Kürdistan bölgesinden yetkililer, Türkiye'den geçen petrol hattının faaliyetlerine devam ettiğini belirtti. Açıklamada bulunan yetkili, "Ham petrolün boru hattından akışı hiçbir kesintiye uğramaksızın devam ediyor. Hatta bazı bölgelerde şimdiye kadarki en yüksek üretim yapılıyor" dedi. Resmi adı "Irak-Türkiye Ham Petrol Boru Hattı" olan hat, Kerkük'ten gelen petrolü Türkiye sınırından geçerek Adana'nın Yumurtalık ilçesine taşıyor ve Akdeniz'e ulaşıyor. Kürdistan bölgesi, "peşmerge" adı verilen kendi güvenlik kuvvetleriyle, İslam Devleti güçleriyle çatışıyor. Irak'tan İslam Devleti militanlarından kaçan, Hıristiyan ve Yezidiler de dahil yüz binlerce sivil, Kürdistan bölgesine ve Türkiye'ye sığınıyor.

ABD'DEN DESTEK

ABD Başkanı Barack Obama Amerikan ordusuna, gerektiğinde Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) örgütü militanlarına karşı hava saldırıları düzenleme yetkisi verdi. Obama, Amerikan ordusunun, militanların Erbil'e ilerleyerek ülkesinin çıkarlarını tehdit etmesi halinde harekete geçeceklerini söyledi. Irak, Petrol İhraç Eden Ülkeler Teşkilatı'nın (OPEC) üyesi ve teşkilatın ikinci en çok petrol üreten ülkesi. Irak'taki petrol üretiminin çoğu güneyde yapılıyor. Çatışmalar ise kuzeyde gerçekleşiyor. Ancak çatışmalar, bölgedeki petrol üretimine ve petrol fiyatına dair endişe yaratıyor.

Türk kamyonları İrandan geçebilecek

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı