"Ayşe Baykal" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Ayşe Baykal" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Ayşe Baykal

Türk kadınlar Suriyeli kadınları neden istemiyor?

Züleyha, Suriyeli genç bir kadın. İki yıl önce bir Ramazan akşamı yanlarındaki apartman bombalanınca, çok sevdiği ülkesini terk etmek zorunda kalmış bir anne.

Yaşadıklarını şöyle anlatıyor;

“Çok direndik ama başka çaremiz kalmadı, ülkemizi terk ettik. Üç kere Türkiye sınırından geri döndük. Bir geçişimizde bizi bir kamyonete doldurup boş bir arazide bıraktılar. Ne yemek ne bir şey verildi. Bir günün sonunda Suriye’ye geri gönderildik.

Türkiye bize kapılarını açtı, minnettarız ama biz burada ne misafir ne mülteci olduk. Misafirin bir hukuku, misafirlik hakkı olur ama biz bunu görmedik.

Çocuklarımızı bu yıla kadar ne okula gönderebildik ne de hasta olduğumuzda ilaç alabildik.

Kimse Suriyelileri işe almak istemiyor. İşe girenler de diğer çalışanlara göre daha az maaş alıyor ve uzun saat çalıştırılıyor. Kiralar çok yüksek.

Eşim Suriye’de kimyagerdi. Burada ayakkabıcılıktan boyacılığa kadar her türlü işi yaptı. Eşime “Almanya’ya gidersen daha iyi şartlarda yaşarsın.” diyorlar ama biz Türkiye’den gitmek istemiyoruz. Tek isteğimiz savaşın bitmesi ve ülkemize dönmemiz.

Biz Türkiye’de sadece iyi muamele görmek istiyoruz. Benim 11, 7 ve 2 yaşlarında üç çocuğum var. Büyük kızım Türkçeyi çok iyi konuşuyor, küçük kardeşi mahallede veya parkta Arapça konuşunca “Suriyeli olduğumuz anlaşılmasın, Türkçe konuş!” diye onu azarlıyor. Buna çok üzülüyorum. Çocuklarımız dışlanıyor ve kötü muamele görüyor. Anneleri bu duruma tepki göstermiyor.

Türk insanı bence sadece bize karşı değil birbirine karşı da katı davranıyor. Ülkemde ve Türkiye’de yaşadığım 2 farklı olayı anlatmak istiyorum. Suriye’de parkta otururken bir adam baygınlık geçirdi. Yoldan geçen herkes adamın yardımına koştu. Akrabalarını aradılar, polisi aradılar ve adamı kendine gelene kadar yalnız bırakmadılar.

Türkiye’de aynı şekilde parkta çocuklarımı beklerken bir Türk baygınlık geçirdi. Kimse adamın yanına gidip yardım etmedi. Herkes hiçbir şey olmamış gibi gelip geçti. Çok şaşırmıştım. Sadece bize karşı değil birbirlerine karşı da böyle olduklarını düşündüm. Yardımsever Türkler de var ama genel olarak iyi muamele görmüyoruz.

Suriyeli kadınlardan kısa kısa Türk kadını ve Türk erkeği…

TÜRK KADINI

Çok çalışıyorlar. İş hayatları yoğun.

Evli kadınlar, başka bir erkeğe âşık olabiliyor.

Erkeklerini ellerinden alacağız diye korkuyorlar, bu yüzden bizden rahatsızlar.

Erkeklerine karşı süslenmiyorlar.

TÜRK ERKEĞİ

Konuşurken Allah, günah, haram kelimelerini çok kullanıyorlar ama davranışları hiç öyle değil.

Eşlerini sevdiklerini söylüyorlar ama hareketleri tam tersi.

Kadınlarına kaba davranıyorlar.

Kadınlarına kaba davranıyorlar.

X