Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Türk kadını estetiğe çok meraklı

Bu aralar sık İstanbul’a gidiyorum. Günü birlik. Son gittiğimde, doktorum Mustafa Karakaş’ın, iletişim danışmanı, Sıdıka Akkuş ile bir kahve içtim.

Sıdıka, Amerikan Hastanesi Plastik Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı, Prof. Dr. Reha Yavuzer’den söz etti. Şimdilerde, sosyete ve magazin dünyasının pek çok ünlüsü, kendisini ona teslim etmiş. Birlikte bir uğradık. Yavuzer, çok sıkı ağızlı, ne yazık ki. Pek isim alamadım. Ama bana, “Türkiye’nin, Plastik Cerrahi dünyasındaki yeri, oldukça önemli ve sürekli yükselen bir grafik gösteriyor” dedi. “ISAPS’ ın (Dünya Estetik Plastik Cerrahi Derneği) bu konu ile ilgili istatistikleri, çok dramatikmiş. Dünya üzerinde, plastik cerrahinin en çok uygulandığı 25 ülke sıralamasında, Türkiye ilk 10’da yer alıyormuş. Türk kadınlarının, en çok hangi estetikleri yaptırdığını ve hangi ünlüye özendiklerini sordum. İyi de sormuşum... Kadınlar arasında, göğüs ve dudaklar başta geliyor. Bunları kalça, burun ve karın izliyormuş. Kadınlara yapılan ameliyatlar, tüm dünyadaki estetik girişimlerinin yüzde 91’ini oluşturuyormuş.
Göz, göğüs ve kalça
Prof Dr. Reha Yavuzer, bakın başka ne açıklamalarda bulundu? Buyurun;
Göz güzelliği, yıllardan bağımsız bir özelliğe sahip. Bu nedenle hâlâ, Sophia Loren, Elizabeth Taylor, Catherine Deneuve ve Greta Garbo adı geçen ilk ünlüler... Genç jenerasyon ise Angelina Jolie, Catherine Zeta-Jones, Demi Moore, Michelle Pfeiffer ve Salma Hayek, bizde ise Türkan Sultan’ın (Şoray) gözlerine sahip olmak için geliyorlar. Göğüs güzelliğinde ise, Brezilyalı güzel Gisele Bundchen, Amerikalı pop sanatçısı Britney Spears ve yine Brezilyalı Xuxa, göğüsleri en çok beğenilen ünlüler. Öte yandan, benzemek istemedikleri ünlüler arasında Pamela Anderson geliyor... Bu ismin ardından Dolly Parton ve Victoria Beckham da var. Kalça da ise, rakipsiz bir aday mevcut, o da Jennifer Lopez. Bu ismi takip edenler ise Brezilya’dan Juliana Paes, Amerika’dan Halle Berry ve Sandra Bullock.
En güzel burun Nicole Kidman’da.
Dünya’nın her yerinde, burun güzelliği konusunda, kadınların benzemeye çalıştığı isimler arasında, Nicole Kidman başta geliyor. Julia Roberts, Jennifer Aniston, Xuxa ve Danimarka Prensesi Mary, Kidman’ı takip eden isimler. Bizde ise hala Hülya Koçyiğit ve Hülya Avşar beğeniliyor. Karın estetiğinde, Gisele Bundchen, Shakira, Demi Moore, Britney Spears, kadınların kendilerine örnek aldığı kişiler. Kadınların, estetik ameliyat konusunda, en kararsız kaldığı anatomik bölge, çene oluyor. Çok isim akla gelmemekle beraber, Sonia Braga, Nicole Kidman, Julia Roberts ve Charlize Theron bu konuda telaffuz edilen ilk isimler. Dudak estetiğinde, elbette ki Angelina Jolie ,bu konuda kadınların benzemek istediği bir numaralı isim.  Daha mütevazılar için ise, alternatif Julia Roberts.
Yeni moda bacak estetiği
Çıkık elmacık kemikleri ,kadınlarda oldukça çekici bir görünüm sağlıyor. Tabii ki burada, her şeyde olduğu gibi, fazlası zarar prensibi hakim. Sophia Loren, Michelle Pfeiffer, Nicole Kidman, Angelina Jolie ve Marilyn Monroe, elmacık kemikleri en çok beğenilen isimler. Alına gelince, bu konu biraz karışık doğrusu... Ancak alın şekli açısından, Madonna, Elizabeth Taylor ve Oprah Winfrey ön plana çıkan ünlüler. Son birkaç yıldır, zor bir ameliyat olmasına rağmen, bacak estetiği moda. Hastalarımız arasında; Tina Turner, Sharon Stone, Cameron Diaz ve Jennifer Lopez, kadınların, zihnindeki ideal bacakları, tanımlamak için kullandıkları isimler. 2011 yılı modasında, düzgün bacaklara sahip olmak, daha önceki yıllara göre çok daha önemli. Bizde bacak güzelliğine gelince, mankenler ağırlıkta. İlk dikkati çekenler Deniz Akkaya, Sema Şimşek ve Tuğçe Kazas’ı gösterebiliriz. Bacakların şekillendirilmesinde, yağ alma işlemleri, istemediğiniz fazlalıklardan kurtulmanızı sağlarken, yağ enjeksiyonları ve kalça protezleri ile sağlanan dolgunlukla, istenen bölgelerin daha ön plana çıkarılması mümkün .
Türkler de, kadınlar da, erkekler de, dolgu ve botoksa meraklı. Yalnız, Türk toplumunda erkek hasta sayısı, Batılı toplumlarla kıyaslandığında, daha az oranda. Bu arada, Türkiye’nin plastik cerrahi dünyasındaki yeri çok önemli. ISAPS’in (Dünya Estetik Plastik Cerrahi Derneği) araştırmasına göre,  2010 yılında yapılan estetik cerrahi ameliyatlarının, dünya sıralaması ise şöyle; 1. Amerika 2. Çin 3. Brezilya 4. Hindistan 5. Meksika 6. Japonya 7. Güney Kore 8. Almanya 9. Türkiye
10. İspanya... Dünya’daki estetik cerrahi ameliyatlarına bakıldığında, yapılan tüm ameliyatların arasında, yüzde 18’lik oranla liposuction başı çekiyor. İşte sıralama:
1. Liposuction
2. Meme büyütme
3. Estetik göz kapağı 4. Rhinoplasty (Burun) 5. Karın germe... Türkiye’de ise bu sıralama; 1. Rhinoplasty (Burun) 2. Meme küçültme 3. Liposuction
4. Meme büyütme 5. Estetik göz kapağı.

Harika bir albüm ‘Remember’

İstanbul’dan arkadaşım Feyza Fırat yolladı. Ben de keyifle bir haftadır dinliyorum. Bütün sinirlerim alınmış durumda, bu albüm ile. Halası Selda Bağcan iyi dostum. Ama yeğeni Seda’yı, ilk kez dinledim. Zaten Mantra müzik parçalarından oluşan “Sunrise” de ilk albümü. Salı günü İzmirliler Seda Bağcan ile Agora Alışveriş Merkezi’nde tanıştılar. Ses titreşimleri aracılığıyla, kişinin daha yüksek bir bilince ulaşmasını, aklın hayallerden ve maddi isteklerden kurtulmasını amaçlıyor Mantra Müzik. Ayrıca , zihni boşaltmak, konsantrasyonu artırmak, huzura ermek, zorluklardan kurtulmak için tekrarlanan hece, sözcük ve sözcük gruplarının melodiyle birleşmesi olarak tanımlanıyor. Batı dünyasında da büyük ilgi görüyor Mantra Müziği. Avrupa ve Amerika’da da konserler veren Seda Bağcan, müzik dünyasında “Cennetten gelen Mantra Müziğinin yeni yıldızı” olarak büyük ilgi görüyor.

Sky Bar’da şarap köşesi

Swissotel Grand Efes’in başarılı Yiyecek-İçecek Müdürü sevgili Tuncay Beyaz aradı. Sky Bar İzmir’de, İzmirliler için şık bir yenilik yapmışlar. Peynir ve Şarap Köşesi’nde, İzmir’in tek şarap uzmanının önerisiyle, sipariş edeceğiniz peynir tabağı ile birlikte, sizin için eşleşmesi yapılan, bir kadeh şarap ikram. Durun bitmedi, ikinci şarap siparişleriniz için ise çok özel fiyatlar, sizleri bekliyor. (17.50 TL peynir çeşitleri, 1 kadeh ikram Sevilen şarap ile eşleştiriliyor.)

X