Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Türk: İstersek bir saatte biter

  Hürriyet Haber
  21 Aralık 2000 - 00:00Son Güncelleme : 21 Aralık 2000 - 00:01

  Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk, ''hayata dönüş'' operasyonunda ölen tutuklu ve hükümlü sayısının 17'ye yükseldiğini bildirdi. Türk, ''Çok ciddi bir direniş ile karşı karşıyayız. Aslında bir saatte bitirilir ama güvenlik güçleri can kaybı olmaması için titiz davranıyor'' dedi.

  Adalet Bakanı Türk, Bakanlıktan ayrılırken gazetecilere yaptığı açıklamada, Ümraniye ve Çanakkale cezaevlerinde, tutuklu ve hükümlülerin direnişlerinin sürdüğünü, operasyonda ölenlerin sayısının 17'ye yükseldiğini bildirdi. Türk, kaçışları kolaşlaştırmak için güvenlik güçlerinin duvarlarda delikler açtığını ve Çanakkale Cezaevi'ndeki tutuklu ve hükümlülerden 18'inin kaçarak güvenlik güçlerine teslim olduğunu söyledi.

  'Teslim ol' çağrısına marşla yanıt

  Türk, Ümraniye Cezaevi'nde tutuklu ve hükümlülerin direnişi sürdürerek B ve C bloklarında toplandıklarını ancak güvenlik güçlerinin C bloğun büyük bölümünü ele geçirdiğini kaydetti. Daha çok B Bloktaki konferans salonunda toplanan mahkumlara sık sık 'teslim ol' çağrısı yapıldığını, mahkumların bu çağrıya marşlarla karşılık verdiğini söyledi.

  Kendini yakan mahkumların radikal sol örgütün mensubu oldukları ve çılgınlık yapmalarından endişe edildiğini belirten Türk, kaçan mahkumların, örgütün özellikle bayan arkadaşlarını yaktığı bilgisini verdiklerini kaydetti.

  'Mahkum yakınlarından destek bekliyoruz'

  "Bu, gençlerin acımasız terör örgütleriyle karşı karşıya olduklarını gösteriyor" diyen Türk, devletin gençleri kurtarmaya çalıştığını belirtti. Türk, "Tutuklu ve hükümlü yakınlarının bu müdahaleye karşı çıkması değil destek vermesi gerekir" dedi.

  Türk son duruma ilişkin ise şu bilgileri verdi:

  "Uşak'ta 16 kişinin bulunduğu koğuşta 2 bayan, saçlarını tutuşturarak kendilerini yakmaya teşebbüs etmiştir. Bu iki bayan, yüzde 80 oranında yaralı. Tedavi için hastaneye gönderildiler. Diğerleri kontrol için onların durumu ağır değil bu da yine örgütlere katılanların fanatizm içinde sürüklendikleri gösteren ibret verici bir örnek."

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı