Gündem Haberleri

  Türk-İş'ten TEKEL için iş bırakma kararı

  Hürriyet Haber
  23.12.2009 - 17:06 | Son Güncelleme:

  Türk-İş, Tekel işçilerinin sorunlarının çözümü için 25 Aralık Cuma günü bir saat iş bırakacak. Taleplerine karşılık bulamadıkları takdirde, her hafta birer saat artırılarak eyleme devam edilecek.

  Türk-İş Başkanlar Kurulu'nun konfederasyon genel merkezindeki toplantısı sona erdi. Toplantıda, Konfederasyon üyelerinin 25 Aralık Cuma günü bir saat iş bırakması kararlaştırıldı.

  TÜRK-İŞ BAŞKANI MUSTAFA KUMLU'NUN AÇIKLAMASI

  - Hepinizin bildiği gibi biz bu meseleyi diyalogla çözmeye çalıştık. En son sayın başbakan’ın açıklamasını izlediniz.  Bunu üzerine diyalogla çözemediğimiz meseleyi Türk-İş başkanlar kurulu olağanüstü toplandı. Sonuç bildirisini sizinle paylaşmak istiyorum. Türk-İş Başkanlar Kurulu aşağıdaki kararları almıştır.

  - Türk-İş Başkanlar Kurulu hükümetin çalışanların haklarına duyarsız davrandığı nedeniyle yaşan tüm olumsuzlukların sebebi olarak hükümeti görmektedir. Türk İş Başkanlar Kurulu çatışma ortamının yaratılmasından son derece rahatsızdır. Türk İş demokratik her türlü hakkını kullanacak ancak yaratılmak istenen çatışma ortamının tarafı olmayacaktır.

   

  - Türk-İş Başkanlar Kurulu Başbakan Erdoğan’ın Tekel işçilerine ilişkin “Yatarak para kazanıyorlar” sözünü tekrarlamasını hak arayan Tekel işçilerini provokatif davranış içinde göstermesini, devletin işçilerine karşı duyması gereken sorumluluğu bir şirket mantığı içinde tanımlamasını ve ekmek parası için mücadele den işçilerin taleplerine duyarsız kalınmasını, Türk iş Genel sekreterinin gözaltına alınmasını, işçilere su – biber gazı sıkılarak şiddet uygulanmasını bunları toplumsal barış arayışları ile bağdaştırmamaktır.

  Türk İş Başkanlar Kurulu 4C uygulamasına karşıdır ve bu uygulamanın uygulanmasını reddetmektedir.Türk İş Başkanlar Kurulu özelleştirilmelerinin durdurulmasını istemektedir.

   

  Türk İş Başkanlar Kurulu işçilere uygulanan şiddeti kınamaktadır. Türk İş Başkanlar Kurulu hükümet talimatıyla asgari ücret yerine sefalet ücretinin belirleneceği asgari, ücret tespit komisyonlarına Türk İş’in katılamayacağını ifade etmiştir.

   

  Türk İş Başkanlar Kurulu Çalışma ve Sosyal güvenlik Bakanlığını iş sağlığı olarak etkili önlemler almaya çağırmaktadır.

   

  Türk İş Başkanlar Kurulu içinde bulunduğumuz ortamı göz önüne alarak soğukkanlı davranmış ve diyalog yolunu kullanmıştır.

   

  Türk İş Başkanlar Kurulu Tekel işçilerinin mücadelesi başta olmak üzere yukarıda saydığım hususlarla ilgili sorunların giderilmesi için sürekli eylem kararı almıştır.

   

  25 Aralık 2009 Cuma günü Tekel işçileriyle dayanışma için eylem günü ilan etmiştir.

   

  Türk İş’e bağlı işçiler 1 saat geç işe başlayacaktır.

  Bu belirttiğim eylem 4 hafta her Cuma günü sabah birer saat arttırılarak sürdürülecektir.

  30 aralık Çarşamba günü Türk İş Başkanlar Kurulu tekrar toplanacak ve yol haritasını belirleyecektir.

  Türk İş Başkanlar Kurulu yapacağı eylemlerde tüm emek ve meslek örgütlerini desteğe çağırmıştır.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı