Türk işi AR-GE bürosu

Umut ERDEM / ANKARA
13 Şubat 2006 - 00:00Son Güncelleme : 13 Şubat 2006 - 01:22

Başkent Ankara’nın göbeğinde Aziz Nesin öykülerini aratmayacak bir olay yaşanıyor. Altındağ Belediyesi, 2004 yılından beri Ankara’nın köyleri de dahil olmak üzere sürekli görev yerlerini değiştirdiği sürgün beş memurunu, yıkık dökük bir barakadan oluşturduğu AR-GE bürosunda bir araya getirdi.

 Kaloriferi, telefonu, fax cihazı, bilgisayarı olmayan, kırık olan camı ağaç bir levhayla kapatılan büroda, memurlar kabanlarıyla oturup, elektrikli sobayla ısınıp mesai saatlerinin dolmasını bekliyorlar. Kapısında ’bilgi işlem’ yazan odanın kalasla dolu olduğu barakanın, AR-GE bürosu olduğunu gösteren tek nokta ise, kapısında A4 boyutundaki bir kağıda yazılmış ’AR-GE Bürosu’ yazısı. Belediye’nin Akköprü’de yer alan Altındağ Kampusu içindeki barakanın çevresi, yabani otlarla çevrili ve atıl bir durumda. Memurlar işe kampusun demir kapısından atlayarak geliyor.

SEÇTİĞİN KONUYU ARAŞTIR:

Burada göreve başlamaları ise Altındağ Belediye Başkanlığı Fen İşleri Müdürü Kadim Doğan imzalı bir yazı ile gerçekleşti: "Başkanlık makamının 07.02.2006 gün ve 321 sayılı onayı ile Müdürlüğümüz bünyesinde oluşturulan ARGE (Uygulama, araştırma ve geliştirme) biriminde görevlendirildiniz. Ekte bildirilen konular hakkında tarafınızdan bir çalışmalar yapılarak, 14.06.2006 tarihine kadar yazılı olarak Müdüriyet Makamına vermenizi rica ederim." Memurlardan ekte yapılması istenenler ise iki başlık halinde sunulmuş. ’Belediye Hizmetleri’ adını taşıyan ilk başlık, beş alt başlıktan oluşuyor; hizmet ihtiyacının tespiti, projeler, uygulama-takip, halka ulaştırılması, yaygınlaştırılması ve tanıtılması. İkinci başlık ise ’Kendi Seçtiğiniz Bir Konu’ denilerek belirtilmiş.

DOSYALAR YERLERDE:

AR-GE Bürosu’nun karşısında yer alan, yine Altındağ Belediyesi’ne ait olan baraka ise Sağlık Laboratuvarı olarak kullanılmış. Yerlerin çamur, kirden duvarların simsiyah olduğu barakada hasta dosyaları ve tıp kitapları yerlerde geziyor. AR-GE bürosunun beş memuru, Altındağ Belediyesi’nin bayram öncesi personeline dağıttığı kıyafetleri almaya da hak kazanamadılar. Belediye’den yapılan yazılı açıklamada kıyafetler "Gayretli, çalışkan, özverili hizmet yapan, iş ahlakına ve memuriyet adabına uygun hareket eden dürüst ve başarılı personele" verildi. AR-GE’ciler, 299 YTL’lik Ramsey veya Sarar marka takım elbisesini de alamadılar.

Tiyatrocu evrak memuru oldu

16 yıllık memurlardan Nihat Mürşitpınar, Ankara Üniversitesi Dil Tarih ve Coğrafya Fakültesi Tiyatro bölümü mezunu. Altındağ Belediyesi’ndeki işine belediye tiyatrosunun genel sanat yönetmenliğini yaparak başladı. Bu görevinden sonra Altındağ Milli Eğitim Müdürlüğü’nde görevlendirilerek, okullarda evrak memurluğu yaptırıldı. Belediyeye açtığı davaları kazandı. Her kazandığı davadan sonra başka göreve. Mürşitpınar, son olarak ise belediyenin araştırma yapmak üzere kendileri için özel olarak oluşturulan AR-GE bürosuna atandı.

İcra memuruna gece bekçiliği

BEŞİNCİ dereceden olan memurlardan Nurettin Çınar’ın esas görevi ise icra ve zabıta memurluğu. 29 yıldır bu görevi sürdüren Çınar, 2004 Ağustos’undan beri İskitler Endüstri Meslek Lisesi’nde evrak kayıt memurluğu, Aydınlıkevler Belediye Kreşi’nde nöbetçi memurluk adı altında ’gece bekçiliği’ yaptı. Elektriği, suyu, tuvaleti olmayan, telefonun çekmediği, Kavaklı Köyü’nde bir kulübede mesai saatinin dolmasını bekledi. Belediye yetkilileri her gün mesai saatini kontrol amacıyla denetlemeye geldi. Son olarak ise Erzincan’da ’kaç tane memur, işçi var?, ’yeşil alan miktarı nedir?’ gibi soruların yanıtının alınması için Erzincan’a gönderilmişti. Gittiği görev yerlerinden eski görevine mahkeme kararlarıyla döndü. 22 yıllık memur olan Semih Kahraman’ın asli görevi ise Belediye’nin iktisat müdürlüğünde şeflikti. Ona da Çınar gibi Zabıta Komiserliği’nde gece bekçiliği yaptırıldı. Altındağ İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından Ulubey Lisesi Nihat Başakar İlköğretim Okulu’nda görevlendirildi. Fen İşleri Müdürlüğü’nce Kutlugün Taşocağı’na gönderildi. Karacaören Demirciler Sitesi’nde görevlendirildi.

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı