Türk işadamları Rusya için bize destek olsun

Alper YOLDAŞ
10 Ekim 2007 - 00:00Son Güncelleme : 10 Ekim 2007 - 01:01

Türk firmalarının Rusya pazarında çok başarılı olduğunu vurgulayan İspanya İşverenler Örgütü Konfederasyonu (CEOE) Yönetim Kurulu Başkanı Gerardo Diaz Ferran, "TÜSİAD’dan şimdiye kadar giremediğimiz Rusya pazarında yer almak için destek istiyoruz. Latin Amerika’da ise Türk işadamlarıyla işbirliği yapmaya hazırız" dedi.

İşverenler Örgütü Konfederasyonu (CEOE) Yönetim Kurulu Başkanı Gerardo Diaz Ferran, Türk firmaların Rusya pazarında çok başarılı olduğunu belirterek, "TÜSİAD’dan şimdiye kadar giremediğimiz Rusya pazarında yer almak için destek istiyoruz. Latin Amerika’da ise Türk işadamlarıyla işbirliği yapmaya hazırız" dedi. Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) ile CEOE arasındaki işbirliği protokolünün imza töreninden sonra düzenlenen yemekte konuşan Başkan Gerardo Diaz Ferran, bu protokol ile iki ülke arasındaki yatırım işbirliğinin sadece İspanya ve Türkiye’de değil Asya ve Latin Amerika’da da güçlenmesini dilediklerini kaydetti.

BREZİLYA VE MEKSİKA’DA İŞBİRLİĞİ: Türkiye’nin İspanya için hem devlet ilişkileri hem de ticari anlamda önemli ve öncelikli bir ülke olduğunu vurgulayan Ferran, "İlişkilerimizi finansal bakımdan da geliştirmek istiyoruz. İspanya ve Türkiye bankaları arasında ilişkilerin de sıkılaşmasını amaçlıyoruz. Yeni bir mali çerçeve oluşturarak, Türk ve İspanyol şirketlerinin bu ülkelerdeki yatırımlarını da kolaylaştırmak istiyoruz" diye konuştu. Ferran, Türkiye’nin Rusya pazarındaki başarısına işaret ederek, "TÜSİAD’dan şimdiye kadar giremediğimiz Rusya pazarında yer almak için destek istiyoruz. Brezilya ve Meksika pazarlarına ilk giren Avrupa ülkesi olarak ise Türk işadamlarıyla Latin Amerika’da işbirliği yapmaya hazırız" dedi. TÜSİAD Başkanı Arzuhan Doğan Yalçındağ ise iki kuruluş arasında imzalanan protokol ile ticaret hacmini, iş ilişkilerini, ekonomik, sosyal ve kültürel ilişkileri derinleştirmeyi amaçlayan bir aksiyon planı yapmaya çalıştıklarını söyledi. Yalçındağ, İspanya’nın OECD ülkeleri arasında 7’nci sırada bulunduğunu, kişi başına düşen gelir miktarının 20 bin Euro’nun üzerinde olduğunu ve 2006 yılı ihracatının 200 milyar Euro’yu aştığını dile getirerek, İspanya’nın Türk iş adamları için son derece heyecanlandırıcı bir pazar olduğunu vurguladı.

İNŞAATTAKİ BİRİKİMİMİZİ AKTARIRIZ: İki ülke arasında dış ticaret hacminin 6.3 milyar dolar olduğunu, İspanya ve Türkiye’nin ekonomik dinamizmleri ve vizyonları göz önüne alındığında, bu hacmin çok daha fazla olmasının mümkün olduğunu kaydeden Yalçındağ, "6.3 milyar doları çok kısa sürede 10 milyar dolara çıkarabiliriz diye düşünüyorum" dedi. Yalçındağ, işbirliğinin başta inşaat olmak üzere turizm, enerji ve finans gibi alanlarda geliştirilebileceği düşüncesinde olduğunu belirterek, bu çalışmanın iki ülke arasında hem büyük işbirliklerini, karşılıklı yatırımları, hem de KOBİ düzeyinde işbirliklerini kapsayacağını söyledi. İspanyol işadamlarına Rusya pazarı konusunda her türlü desteği verebileceklerini dile getiren Yalçındağ, "Rusya’da özellikle inşaat sektöründe çok aktif firmalarımız var. Özellikle Rusya’daki inşaat sektörüyle ilgili bilgi birikimimizi paylaşmaya hazırız" dedi.
Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı