Dünya Haberleri

  Türk işadamını öldürenlere hapis

  A.A.
  24.10.2008 - 09:54 | Son Güncelleme:

  Hollanda'da bir Türk iş adamını iki yıl önce işkence ederek öldürmekten hapis cezalarına çarptırılan dört kişi, yüksek mahkemede yeniden yargılandı. Zanlılardan üçü 18'er yıla mahkûm edilirken, bir zanlı 14 ay hapis cezasına çarptırıldı.

  Arnhem Yüksek Mahkemesi'nde görülen davada mahkeme, zanlıların, cinayetin yanı sıra, korku salma ve insan yaşamını hiçe sayarak iki gün boyunca maktule işkence etmekten de suçlu oldukları kararına vardı.

  Türk iş adamı Ahmet Naci Havuçgil (42), iki yıl önce iş ziyareti için bulunduğu Hollanda'da kaybolmuş, daha sonra cesedi otoyol kenarında bulunmuştu.
  Havuçgil cinayetini zanlıları E. A. (37), M. A. (34) ve C. K. (38), yargılandıkları Zutphen yerel mahkemesinde birbirlerini suçlayarak cinayeti işlediklerini itiraf etmişlerdi.

  Mahkeme, iddia makamının 20'şer yıl hapis cezası istemine karşılık, zanlılardan birini 16 yıl, diğer üçünü ise 1,5 ile 4 yıl arasında değişen hapis cezalarına çarptırmıştı.

  Zanlıların, Türk iş adamını bir çiftlikte iki gün boyunca ayaklarından asarak 20 bin avro para alabilmek için işkence yaptıkları, daha sonra boğarak
  yaşamına son verip cesedi yol kenarına bıraktıkları belirlenmişti.

  Yerel mahkemenin kararını benimsemeyen savcılık, zanlıların yeniden yargılanması için üst mahkemeye gitmişti. Savcılık maktule işkence yapılan çiftliğin bulunmasını sağladığı gerekçesiyle dördüncü kişi için bir buçuk, diğerleri için de yine 20'şer yıl hapis cezası istemişti.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı