Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Türk işadamı idamdan döndü

  Hürriyet Haber
  08.03.1999 - 00:00 | Son Güncelleme: 08.03.1999 - 00:01

  Bulgaristan'da casusluk yaptığı gerekçesiyle idamı istenen ve yargılanması tam 2 yıl süren turizmci Türk tahliye edildi.

  Bulgaristan'da 1995 yılında, Türkiye adına casusluk yaptığı gerekçesi ile yakalanan ve 10 yıl hapis cezasına çarptırılan Türk işadamı Kamuran Doğu, iyi hali nedeniyle hükümlü bulunduğu Sofya Kapalı Cezaevi'nden tahliye edildi. Filibe'de turizm acentesi bulunan 37 yaşındaki Kamuran Doğu, 4 yıl önce Türkiye adına casusluk yaptığı ve topladığı askeri bilgileri sızdırdığı gerekçesiyle gözaltına alındı.

  Yaklaşık 100 tanık dinlendi

  Filibe Ağır Ceza Mahkemesi'nde 2 yıl süren yargılaması sırasında yaklaşık 100 tanık dinlendi. Sanıklar, Doğu'nun casusluk yaptığı yönündeki suçlamaları doğrular nitelikte ifade vermedi. Gizli yapılan yargılamalarda savcı, Doğu'nun önce idamını, sonra da ömür boyu hapsini istedi. Ancak Kamuran Doğu, sadece sahte pasaport suçundan 1997'de 10 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

  Karar Yargıtay'dan döndü

  Hak ve Özgürlükler Hareketi eski Milletvekili Avukat Sabri Hüseyin, mahkemenin kararına Bulgaristan Yargıtayı nezdinde itiraz etti. Yargıtay, mahkemenin kararını bozdu ve Kamuran Doğu'nun cezası 5 yıla indirildi. Daha sonra Bulgaristan yasalarında yapılan değişiklikle Doğu, iyi hali nedeniyle tahliye edildi. Doğu, cezasının 9 ayını Filibe'de bir hücrede, diğer bölümünü ise Sofya Kapalı Cezaevi'nde çekti.  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı