Türk-İş ve Disk'in sendikalaşma kavgası

Ankara/Anka
10.10.2005 - 13:20 | Son Güncelleme:

Türk-İş Yönetim Kurulu, Belediye İş Sendikası’nın örgütlü olduğu Şişli Belediyesi’ne bağlı Kentyol A.Ş.’de DİSK’e bağlı Genel-İş Sendikası’nın işçileri sendika değiştirmeye zorladığını savunarak, Şişli Belediyesi yetkililerini ve DİSK ve Genel-İş yöneticilerini uyardı.

Türk-İş Yönetim Kurulu yaptığı yazılı açıklamada, işçi hareketinin doğası gereği rekabeti ve mücadeleyi içerdiği, ancak işçi hareketinin aynı zamanda ulusal ve uluslararası düzeyde bir dayanışmayı, kardeşliği, işbirliğini ve karşılıklı saygıyı da kendisine ilke edindiği kaydedildi.

Son günlerde Şişli Belediyesi’ne bağlı Kentyol A.Ş.’de DİSK’e bağlı Genel-İş Sendikası’nın bu ilkeleri hiçe sayan yaklaşımlarıyla karşı karşıya bulunulduğu iddia edilen açıklamada, "Genel İş Sendikası, Belediye-İş Sendikamıza üye işçilerimizi her türlü etik dışı yollara başvurarak sendikalarından koparma girişiminde bulunmaktadır. Genel-İş Şişli Belediyesi’nin bazı yöneticilerinin de desteği ve aracılığıyla baskı kurarak bir işçi örgütüne yakışmayan yöntemlerle Belediye-İş Sendikamızda örgütlü üyelerimiz üzerinde baskı oluşturulmaktadır" denildi.

Bu baskıların Belediye-İş Sendikası işyeri temsilcisinin ve iki üyesinin dövülerek yaralanmasına kadar vardırıldığı savunulan Türk-İş Yönetim Kurulu açıklamasında, şunlar kaydedildi: "Genel-İş’in sendikal ahlak ile hiçbir şekilde başdaştıramadığımız bu girişimlerini şiddetle kınıyoruz. Genel-İş tarafından sürdürülen ve sendikal ahlak ile bağdaşmayan bu eylemler derhal durdurulmalıdır. Genel-İş ile işbirliği içindeki bazı belediye bürokratlarının anayasamızı, yasalarımızı ve uluslararası sözleşmeleri ihlal eden faaliyetlerine son verilmelidir. Yönetim Kurulumuz, Şişli Belediyesi yetkililerini ve DİSK ve Genel-İş yöneticilerini uyarmaktadır. Çalışma barışına büyük zarar veren, sendikal birliğe ve dayanışmaya darbe vuran bu davranışlar sona ermelidir."
Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı