Türk-İş ve DİSK, Tekel işçisi için iş bıraktı, çocuklar da destek verdi

Hürriyet Haber
26.12.2009 - 00:00 | Son Güncelleme: 25.12.2009 - 22:29

Özelleştirme nedeniyle iş yerleri kapatılıp özlük haklarıyla başka kamu kuruluşlarına nakledilmek istenen Tekel işçilerine, dün Türk-İş üyesi işçiler ‘işe 1 saat geç başlama’ eylemi ile destek verdi, DİSK üyeleri de ‘dayanışma’ adına iş bırakma eylemine katıldı.

İşçilerin İstanbul Kartal’daki Tekel yerleşkesi önünde yaptığı eyleme, kadın ve çocuklar da destek verdi. Bazı işçilerin “Yandaşlara ihale, işçilere gaz” afişleri taşıdığı görüldü. Türk-İş üye işyerlerindeki işe 1 saat geç başlama eyleminde de işçilerin yekvücut olduğu gözlendi. belediye çalışanlarından maden işçilerine kadar destek gören 1 saatlik iş bırakma eylemine, DİSK’e üye işçiler de destek verdi. Türk-İş’in çağrısı ile İstanbul-Kartal’daki Tekel Yerleşkesi önünde toplanan işçiler arasında kadın ve çocuklar da dikkat çekti. Tek Gıda-İş Örgütlenmeden Sorumlu Daire Başkanı Göksel Şengün, “Tekel işçilerinin mücadelesi 11’inci gününde. Bugün işçilerin, emekçilerin, Türkiye’nin dörtbir yanında verdiği mücadele, ekmek mücadelesidir” dedi.

Masada çözemedik

Tekel işçilerine destek için 4 hafta boyunca cuma günleri 1 saat işe geç başlama kararı almadan önce 10 gün boyunca bu sorunu masa başında çözmeye çalıştıklarına dikkati çeken Türk-İş Genel Başkanı Mustafa Kumlu, “Başbakanımızla ben görüştüm. Suriye’ye giderken havalimanındaki açıklamasından sonra mecbur kaldık, bu eylem kararını aldık. Maksadımız üzüm yemek, bağcıyı dövmek değil” dedi. Kumlu bazı sendikalar, sivil toplum kuruluşları ve meslek örgütlerinin de eyleme destek verdiğini kaydetti ve “tüm eylemlerde ‘önce ülkemiz diyerek’ hareket ediyoruz. Sonra işimizi, aşımızı, ekmeğimizi istiyoruz” ifadelerini kullandı. DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi de, “Eylemin bazı iş yerlerinde değil, bütün sektörlerde etkin katılımla gerçekleşmesini istedik” dedi.
Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı