Türk-İş, Tekel işçilerine destek için sürekli eylem yapacak

Hürriyet Haber
24.12.2009 - 00:00 | Son Güncelleme:

Türk-İş Genel Başkanı Mustafa Kumlu, Tekel işçilerinin mücadelesi başta olmak üzere emekçilerin sorunlarının giderilmesi amacıyla sürekli eylem kararı aldıklarını açıkladı ve “Türk-İş’e bağlı sendikalara üye işçiler 25 Aralık Cuma günü bir saat geç işbaşı yaparak çalışmama hakkını kullanacak. Bu eylem, dört hafta her cuma günü 1’er saat artırılarak sürdürülecek” dedi.

Kumlu, Türk-İş Başkanlar Kurulu toplantısının ardından hazırlanan bildiriyi genel merkez önündeki Tekel işçilerine açıkladı. İşçilerin sorununu masa başında çözmek için 10 gündür çaba harcadıklarını ifade eden Kumlu, sorunun çözülememesi ve artan işçi sıkıntıları nedeniyle Başkanlar Kurulu’nu olağanüstü toplama kararı aldıklarını söyledi. Başkanlar Kurulu’nun “Türkiye’de çalışma yaşamına ilişkin tüm sorunların sorumlusu olarak hükümeti gördüğünü” dile getiren Kumlu, “Türk-İş Başkanlar Kurulu, Hükümet’in taleplere karşı uyguladığı sağduyu ve nezaketten uzak, kaba ve şiddet içeren yaklaşımından ve yaratılmak istenen çatışma ortamından son derece rahatsızdır. Türk-İş topluluğu, hak arama mücadelesinde demokratik her türlü hakkını kullanacak, ancak yaratılmak istenen bu çatışma ortamının sebebi ve tarafı olmayacaktır” diye konuştu.

Türk-İş’in eylem takvimi

Türk-İŞ Başkanlar Kurulu kararına göre 25 Aralık 2009 Cuma günü ‘Tekel işçileri ile dayanışmak için eylem günü’ ilan edildi.

Türk-İş’e bağlı sendikalara üye işçiler cuma günü 1 saat geç iş başı yaparak çalışmama hakkını kullanacak ve tüm illerde iş çıkışında Ak Parti binaları önünde kitlesel basın toplantıları düzenlenecek.

Bu eylem, 4 hafta her cuma günü 1’er saat artırılarak devem edecek.

28 Aralık Pazartesi günü de Türk-İş’e bağlı sendikaların tüm merkez ve şube yöneticileri Ankara Güvenpark’ta buluşacak, ardından TBMM’de grubu olan siyasi partiler ziyaret edilecek.

30 Aralık Çarşamba günü, Türk-İş Başkanlar Kurulu toplanacak ve daha sonra izlenecek yol haritasını belirleyecek.

Başkanlar Kurulu her çarşamba günü toplanarak, durum değerlendirmesi yapacak ve yeni eylem türleri ile takvimini belirleyecek.
Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı