ESKİŞEHİR HABERLERİ

Türk-iş Genel İş Sağlığı Ve Güvenliği Semineri Başladı

IHA
21.10.2015 - 16:33Son Güncelleme :
IHA

Türk-İş tarafından düzenlenen ve 2 günü Eskişehir’de yapılacak olan Genel İş Sağlığı ve Güvenliği Semineri başladı.
Seminerin açılışında konuşan Türk İş İl Temsilcisi Nejat Kılıç, sendikal örgütlenmedeki sıkıntılardan söz ederek, ülkede yeşil kartlılar, iş bulmaktan umudunu yitirenler, sadakaya muhtaç 7-8 milyon kişi olduğunu söyledi.
Türk-İş Genel Eğitim Sekreteri Nazmi Irgat ise konuşmasında, ülkede artık her gün kanıksanan terör belasının acımasızlığını yaşadıklarını belirterek, “Şehitler yüreğimizi kanatıyor, başkentteki katliam bizi derinden üzdü” dedi.
Türk-İş olarak 13 milyon işçinin refahını yükseltmek anlayışı içinde olduklarını, 1,5 yıl içindeki 4 seçimde bir bilinmezlik yaşandığını belirten Irgat, “Yılbaşından bu yana kadar bir yoksulluk çöktü ülkemize. Bunu aşacak olan parlamento. Ancak parlamento Nisan’dan beri çalışmıyor. İşçi sağlığı ve iş güvenliğinin önemini toplu ölümler sonrası anlıyoruz, dikkat çekiyor. İş kazalarının yüzde 95’i önlenebilir kazalar olduğunu biliyoruz. Bir eksiklik var, yöneticiler, işverenler ve çalışanlar olarak eksikliğimiz var” diye konuştu.
"BU SİSTEM İÇİN RANT ÖNEMLİ"
Hiçbir rantın ve kazancın insan değerinden önemli olmadığını dile getiren Türk-İş Genel Eğitim Sekreteri Nazmi Irgat şunları söyledi:
“Ancak bu sistemde insan değeri önemli değil. Vahşi kapitalizm acımasız uygulandığı bir dünya var. 13 milyon çalışan var, ancak 1 milyon 600 bin çalışan örgütlü. Bu sorunları çözebilmemiz için örgütlenmeyi başarmalıyız. En azından çalışanların yüzde 50’sinin örgütlenmesi gerekiyor. Bu ekonomik sistemde sermaye her yerde dolaşıyor. Üretim maliyetinde en ucuz işçi maliyeti. Sermaye ucuz iş gücünün olduğu yere gidiyor. Devlet üretim yapmıyor, istihdam yapmıyor. Özelleştirmeler, insanları işsiz bıraktılar. Sümerbank örneği gibi. Özelleştirmelerle yandaşlar zengin edildi. Devletin hizmet işkoluna ihtiyacı var. Eğer böyle bir ihtiyaç varsa kadro aç, insanlar insan gibi çalışsınlar. Ama taşeron sistemi getirdiler. Yandaş isen taşeron için sermaye olmana gerek yok. İnsanları kiralayarak emek sırtından sermaye oluşturuyorlar. Birileri bundan büyük rant sağlıyor. Bunları dur demenin zamanı gelmiştir.”
2 GÜNLÜK SEMİNER
21 Ekim 2015 tarihinde başlayan Genel İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitim Semineri’nin ilk gününde Dr. Cebrail Şimşek ’İş kazaları, meslek Hastalıkları’, Dr. Orhan Ersun Civan ’Türkiye’de İş Sağlığı ve Güvenliği Haklar ve Ödevler’, Celal Tozan ’İş Sağlığı ve Genel Sağlık Sigortası uygulamaları, Sosyal Güvenlik Uygulamalarında son gelişmeler’ konularını iş yeri temsilcilerine anlattı.
Seminerin ikinci gününde, Prof. Dr. Aziz Konukman ’Türkiye’de Ekonomik ve Sosyal Gelişmeler’ konusunu anlatacak. Seminer, sertifika töreni ile sona erecek.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Eskişehir haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Eskişehir ilinden Türk-iş Genel İş Sağlığı Ve Güvenliği Semineri Başladı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 21 Ekim 2015 tarihinde saat 16 33’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Türk-iş Genel İş Sağlığı Ve Güvenliği Semineri Başladı haberi güncellenecektir.

ESKİŞEHİR NAMAZ VAKİTLERİ

15 Aralık 2017, Cuma
 • İmsak
  06:18
 • Guneş
  08:05
 • Öğle
  13:04
 • İkindi
  15:28
 • Akşam
  17:42
 • Yatsı
  19:17
Sayfa Başı