Gündem Haberleri

  Türk-İş: Demokrasi cephesi kurulsun

  Hürriyet Haber
  22.03.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Türk-İş, Atatürk ilke ve devrimleriyle parlamenter demokrasinin, irticai güçlerle bölücülerin son derece ciddi saldırılarıyla karşı karşıya olduğunu belirterek, ‘‘Demokrasi ve laiklik cephesi’’ istedi. Türk-İş Yönetim Kurulu'nun yaptığı yazılı açıklamada, ‘‘Türk-İş, irticai güçlere, bölücülere, teröre karşı, demokrasiyi, laik ve demokratik sosyal hukuk devletini, Atatürk ilke ve inkılaplarını, cumhuriyetin kazanımlarını savunan tüm güçlerle omuz omuzadır’’ denildi. Açıklamada, parlamento, hükümet ve partiler, TC'ye yönelik ciddi tehditler karşısında görevlerini yapmaya çağrıldı.

  DİSK: Toplum laikliğe duyarlı

  DİSK Genel Başkanı Rıdvan Budak, irticai ve bölücü hareketlere, TSK'nın yanısıra halkın büyük çoğunluğunun da hassasiyet gösterdiğini belirterek, ‘‘Hükümetin irticaya karşı duyarsız kalması, bir müdahale gerekçesi olmamalı’’ dedi. Budak, şunları söyledi: ‘‘Hükümetin bu konudaki mücadelesinin yetersizliğini bizim gibi gördükleri için, bunu açıkça belirtme ihtiyacı duydular. Silahlı Kuvvetler de bilmelidir ki, laikliği koruma konusunda, bütün cumhuriyetçiler, bütün çağdaş yaşamdan yana olan kurumlar bu duyarlılık içindedir. Ancak siyaset yetkisini kullananların irticaya karşı mücadelede duyarsız kalmaları, bir müdahalenin gerekçesi olamaz.’’

  TİSK: Kopukluk tamir edilir

  TİSK Başkanı Refik Baydur, Başbakan ile Genelkurmay arasındaki kopukluğun üzücü bir noktaya geldiğini, ancak bu kopukluğun tamir edileceğine inandığını kaydetti. Baydur, TSK duyurusunu, ‘muhtıradan çok, ilişkilerin kesilmesinden doğan çift taraflı bir yanlış anlama’ olarak değerlendirdi. Baydur, her iki tarafın da amaçlarının dışına taştığı kaanatinde olduğunu söyledi, temel koordinasyon görevinin Cumhurbaşkanı'na düştüğünü kaydetti.

  Hak-İş: Uzlaşma süreci başlasın

  HAK-İŞ Konfederasyonu, demokrasinin tehlikede ve ülkenin de yönetilmez durumda olduğunu savunarak, iktidarıyla muhalefetiyle herkesi, ‘sorumlu siyaset’ anlayışıyla davranmaya çağırdı. Açıklamada, bildirinin niyeti, adı, sözcükleri ve muhataplarını tartışmak yerine gerilimi giderecek, siyasette uzlaşma ve diyalog sürecini başlatacak yeni yaklaşımlara ihtiyaç olduğu vurgulandı.


  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı