Türk-İş Başkanı tekstil grevinde arabulucu oldu

Hürriyet Haber
09.01.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

Türkiye Tekstil İşverenleri Sendikası ile Teksif Sendikası, dün işveren sendikası merkezinde grev öncesi son görüşmeyi yaptı. Görüşmeler sırasında Türk-İş Başkanı Bayram Meral, Halit Narin'i ziyaret etti. Meral'in ziyareti ‘‘arabuluculuk girişimi'' olarak nitelendirildi.

Türkiye Türkiye Tekstil İşverenleri Sendikası ile Türk-İş'e bağlı Teksif Sendikası arasındaki müzakereler devam ederken dün Türk-İş Başkanı Bayram Meral müzakerelerin yapıldığı işveren sendikasına sürpriz bir ziyarette bulundu. Ziyaret esnasında gazetecilere ortak açıklamalarda bulunan Bayram Meral ve Tekstil İşverenleri Sendikası Başkanı Halit Narin tekstil sektörünün genel sorunlarından bahsederek karşılıklı olarak grev sürecine girilmeden anlaşmak istediklerini belirttiler.

Türk-İş Başkanı Bayram Meral, sektörün sorunlarını bildiklerini ve bu sorunların hükümete aktarılması noktasında da duyarlı davrandıklarını vurgulayarak, mevcut krizin sorumlusunun işçiler olmadığını bu nedenle de krizin faturasının işçilere kesilemeyeceğini söyledi.

ÇIPLAK ÜCRET 72 MİLYON

Halit Narin de işçi ve işvereni birlikte ele aldıklarını, birini diğerinin önüne koymadıklarını ancak içinde bulunulan şartlarda diğer sektörlerde yapılan toplu sözleşmelerde verilen zam oranlarının üzerine çıkamayacaklarını söyledi. Sözleşme imzalanmaması halinde grev ve lokavtın kaçınılmaz olduğunu söyleyen Narin, şu anda sektörde çıplak ücretin 72 milyon lira olduğunu ve kendilerinin getirdiği önerilerle bu miktarı 94 milyona çıkarttıklarını iddia etti. Teksif Sendikası Başkanı Zeki Polat da işçi ücretleri konusunda Narin'in ifade ettiği rakamların doğru olmadığını belirterek, altı aydır devam eden müzakerelerde işverene önerdikleri zam konusunda ciddi olduklarını ancak grevin çare olmadığını kendilerinin de bildiğini ve görüşmelere devam edeceklerini söyledi.

BU SON ŞANS

Bu arada, Tekstil Sanayi İşverenleri Sendikası ile Teksif arasındaki görüşmeler dün bütün gün sürdü. Halit Narin, ‘‘Bu görüşmeler son şansımız. Anlaşma sağlanırsa sağlanır. Yoksa 12 Ocak'ta grev, 15 Ocak'ta lokavt kararları var. Bize bağlı sentetik iplik fabrikaları 15 gün önceden üretimi durdurup karar alındıktan sonra da ancak 15 gün içinde üretime başlayabiliyor. Sentetik iplik fabrikaları hemen üretimi durdurur'' dedi.

Tekstil sanayicileri olarak krizin yükünü işçinin sırtına yüklemek istemediklerini kaydeden Narin, sendikaların toplu sözleşme dışında imzaladıkları tekli sözleşmeler ve grup sözleşmelerinde işçiye verilen çıplak maaşı vermeye hazır olduklarını söyledi.

Tekstil Sendikası Başkanı Zeki Polat da, ‘‘Sayın Narin bizim yerimize de konuşuyor. Halit Narin herşeyi söylüyor ama para vermiyor. Bu kadar konuşacağımıza para versin bu iş bitsin'' dedi.Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı