ADANA HABERLERİ

Türk İş Adamlarına Etiyopya’ya Yatırım Çağrısı

IHA
26.02.2015 - 10:31Son Güncelleme :

ETİYOPYA'NIN ANKARA BÜYÜKELÇİSİ AYALEW GOBAZIE WORKNEH, ADANA HACI SABANCI ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİ BAŞKANLIĞINI ZİYARET EDEREK, İŞADAMLARINA, ÜLKESİNE YATIRIM YAPMALARI ÇAĞRISINDA BULUNDU.

IHA

Etiyopya’nın Ankara Büyükelçisi Ayalew Gobazıe Workneh, Adana Hacı Sabancı Organize Sanayi Bölgesi (AOSB) Başkanlığını ziyaret ederek, iş adamlarına, ülkesine yatırım yapmaları çağrısında bulundu.
Büyükelçi Workneh, Etiyopya’nın Adana Fahri Konsolosu Yusuf Can Dağtekin’in de aralarında bulunduğu heyetle yaptığı ziyarette, AOSB Yönetim Kurulu Başkanı Bekir Sütcü, yönetim kurulu üyeleri ve AOSB Müdürü Mustafa Keskin ile görüştü.
AOSB Seyhan Salonu’nda düzenlenen toplantıda, bölgeyi tanıtan sunum yapan Başkan Sütcü, Adana’da sundukları yatırım fırsatlarını anlatarak, bölgenin coğrafi konumu ve avantajlarına dikkati çekti.
İş adamlarını ülkesine yatırım yapmaya çağıran Workneh ise burada yaptığı konuşmada, gösterilen sıcak ilgiye teşekkür ederek, ülkesinde yabancı yatırımcılara birçok olanaklar sunulduğundan söz etti.
Etiyopya’nın Afrika’nın parlayan yıldızı olduğunu, başta tarım, hayvancılık, gıda işleme, gıda üretme, inşaat, emlak ve turizm olmak üzere birçok sektörde yatırım yapılabileceğini belirten Workneh, “Hükümetimiz, ayrıca yatırımcılara uygun fiyatla arsa temin ediyor. 40 yıllığına kiralama usulüyle gerçekleştirilen bu tahsislerin ücreti son derece ekonomik” dedi.
AYLIK 100 DOLARA İŞÇİ
Hükümetlerinin, ekonomik iyileşmenin özel yatırımcılar eliyle mümkün olacağına inandığını ifade eden Workneh, ülkesinin son yıllarda yabancı yatırımcıların cazibesini çektiğini vurgulayarak, “Suç oranları düşük, hırsızlık yok, iş gücü ucuz. 100 dolar maaşla işçi çalıştırabiliyorsunuz. Siyasi ve ekonomik istikrar var, enflasyon oranları düşük. Genç nüfusumuz da önemli bir avantaj. Ülkemize gelen iş adamlarımıza her türlü kolaylığı gösteriyoruz” diye konuştu.
Dünyanın “Geleceğin Çin’i olarak gördüğü Etiyopya”da yatırımcılar için vergi avantajlarının da bulunduğunu anlatan Workneh, ihracatlarının başta kahve olmak üzere tarım ve hayvancılık ürünlerinden oluştuğunu bildirdi. Büyükelçi Workneh, 94 milyonu bulan nüfuslarıyla Afrika’nın ikinci en kalabalık ülkesi olduklarını da vurgulayarak, şöyle devam etti;
“Komşu olduğumuz 6 ülkede 130 milyonluk bir pazara erişim söz konusu. Ucuz iş gücümüz sayesinde emek yoğun üretim ve istihdam odaklı sektörlere ağırlık veren ülkemiz bulunmaz fırsatlar sunuyor. “
Etiyopya’nın Adana Fahri Konsolosu Yusuf Can Dağtekin ise, Türkiye’de 7 yıl süreyle Büyükelçilik görevinde bulunan Etiyopya’nın Ankara Büyükelçisi Mulatu Teshome’nın son seçimlerde Cumhurbaşkanı seçildiğini anımsatarak, “Bu nedenle kendisi Türkiye’ye gönül bağı nedeniyle büyük önem veriyor” dedi.
Seyhan Salonu’ndaki toplantıda, AOSB’nin tanıtım filminin ardından, Etiyopya’da yaşam ve yatırım fırsatlarının anlatıldığı tanıtım filmi de izlendi.
Görüşme sonunda, AOSB Başkanı Bekir Sütcü ile Etiyopya Ankara Büyükelçisi, birbirlerine günün anısına çeşitli hediyeler sundular.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Adana haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Adana ilinden Türk İş Adamlarına Etiyopya’ya Yatırım Çağrısı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 26 Şubat 2015 tarihinde saat 10 31’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Türk İş Adamlarına Etiyopya’ya Yatırım Çağrısı haberi güncellenecektir.

ADANA NAMAZ VAKİTLERİ

12 Aralık 2017, Salı
 • İmsak
  05:54
 • Guneş
  07:36
 • Öğle
  12:43
 • İkindi
  15:15
 • Akşam
  17:30
 • Yatsı
  19:01
Sayfa Başı