Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Türk iktisat tarihinin seyir defteri

  Hürriyet Haber
  14 Ekim 2005 - 11:46Son Güncelleme : 14 Ekim 2005 - 11:46

  Osmanlı Bankası Müzesi Sineması, Belgesel Sinemacılar Birliği’nin (BSB) danışmanlığında hazırlanan yeni sezon programına, Türk İktisat Tarihi Seyir Defteri belgeseliyle başlıyor. Gösterim 20 Ekim saat 19:00’da. Ardından İstanbul Teknik Üniversitesi ve Bilgi Üniversitesi Öğretim Görevlisi Mehmet Genç ile “Osmanlı Arşivi ve İktisat Tarihinde Kullanımı” konusunda bir söyleşi gerçekleştirilecek.

  Cumhuriyetin 70. yılında hazırlanan belgesel, İstanbul’un fethinden 70’li yılların sonuna kadar olan 500 senelik dönemi kapsıyor. İktisadi hayatın gelişmesi ile sosyal, siyasal ve  kültürel yansımaların da belgesel kapsamında düşünüldüğü çalışmada, hem Türkiye’deki resmi, özel arşivlerden ve kütüphanelerden hem de yurtdışı arşivlerden yararlanıldı. Öğretim üyesi ve yakın tarihe tanık uzman kişilerden oluşan 60 kişilik bir kadro ile yapılan söyleşi ve çekimlerin yer aldığı belgesel, tarihi bilmenin toplumsal hoşgörüyü artıracağı ve geleceğe yönelik tasarımları güçlendireceği düşüncesi üzerine eğiliyor. 1993 yapımı belgesel Enis Rıza tarafından yönetildi.

  Osmanlı Bankası Müzesi Sineması’nın, Belgesel Sinemacılar Birliği danışmanlığında hazırlanan programı, her ay farklı bir temayı içeren filmler ve bir söyleşiden oluşuyor. Ücretsiz izlenebilecek seanslar perşembe günleri 19:00'da başlıyor.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı