Dünya Haberleri

  Türk heyet, Beyrut limanında ölçüm yaptı

  Uğur ERGAN / ANKARA
  24.08.2006 - 00:08 | Son Güncelleme:

  Türkiye'nin Lübnan’da BM Barış Gücü’nde yer alma kararı vermesi durumunda asker sevkiyatının deniz yoluyla yapılacağı kesinleşti. Genelkurmay Başkanlığı ile Dışişleri’nden oluşan teknik heyet, Beyrut Limanı’nda ölçüm işlemleri yaparak Türkiye’ye geri döndü.

  Heyet geçen hafta Dışişleri Bakanı Abdullah Gül ile birlikte Lübnan’a gitti ve Beyrut Limanı’nın derinliği, gemiler limana yanaştığında alınması gereken önlemler ile diğer ihtiyaçları belirleyerek bir rapor hazırladı. Heyet ayrıca Lübnanlı yetkililerle altyapıya ilişkin görüşmelerde bulundu.

  500 İLE 1000 ASKER

  İlk etapta Lübnan’a 500 ile 1000 arası asker göndermeyi planlanlayan Türkiye, BM’nin "harekat konsepti" içinde istihkam ve lojistik desteği istiyor. Görev yeri olarak "mavi sınır" diye bilinen Lübnan-İsrail sınırı ile Litani Nehri arasındaki tampon bölgenin orta kesimleri düşünülüyor.

  Türkiye’nin asker gönderme kararında bölgedeki risk oranının en aza indirgenmesi önemli rol oynayacak.

  HİZBULLAH TEHDİDİ OLURSA YOKUZ

  ABD Başkanı George W. Bush’un, BM kararlarının netleştirilmesini isterken, gücün gerektiğinde Hizbullah’ın tamamen silahsızlandırılması için sıcak çatışmaya da girebileceğini ima etmesi Ankara’da rahatsızlık yarattı. Dışişleri Sözcüsü Namık Tan, "Hizbullah’ın silahsızlandırılması gibi bir misyonu Türkiye kabul etmemektedir. Türkiye’nin bu çerçevedeki bir göreve katkıda bulunması söz konusu olamaz" dedi.

  SINIR KAPANIYOR

  Öte yandan Suriye, BM güçlerinin bölgeye yerleştirilmesi halinde bunu "düşmanca" bir tutum olarak niteleyip sınırı tamamen kapayacağını duyurdu. BM barış gücüne liderlik edeceğini açıkladıktan sonra 200 asker göndereceğini bildirerek hayal kırıklığı yaratan Fransa ise, "gerekli şartların olmuşması durumunda" daha fazla asker vereceğini duyurdu.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı