Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Türk hava sahasından günde 2 bin uçak geçiyor

  Hürriyet Haber
  10 Mart 1998 - 00:00Son Güncelleme : 10 Mart 1998 - 00:01

  Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) Seyrüsefer Daire Başkanı Ergün Atakurt, Türkiye'deki havaalanlarının teknik olarak Avrupa standartlarında olduğunu, bazı havaalanlarında standartların üstüne çıkıldığını söyledi.

  Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü (ICAO) tarafından düzenlenen ‘‘Avrupa-Doğu bölgesi ve Orta Asya Hava Trafik Akışı’’ (FLOE) toplantısı Antalya'da başladı. Belek, Conti Oteli'ndeki 19'uncu FLOE toplantısına 24 ülkeden temsilcilerle, Uluslarararası Hava Taşımacılığı Birliği (IATA), Uluslararası Hava Taşıyacıları Birliği (IACA), Sivil Havacılık Örgütü (ICAO) kuruluşlarından 70 temsilci katıldı. DHMİ Seyrüsefer Daire Başkanı Atakurt, Avrupa ile Asya hava yolu bağlantısının Türkiye üzerinden yapıldığını, SSCB'nin dağılmasıyla birlikte Kuzey-Güney, Güney-Kuzey hava trafiği akışının çok yoğunlaştığını kaydederek şöyle dedi:

  ‘‘Avrupa'dan Asya'ya ya da tersi durumda hiç inmeden Türkiye üzerinden günde 500 uçak uçmaktadır. Çeşitli ülkelerden havaalanlarımıza inen uçaklarla bu sayı günde iki bine ulaşmaktadır. Günde 2 bin uçakla konuşma yapılıyor. Bu uçuşlar küçümsenmeyecek rakamlardır.’’

  ICAO'ya üye Avrupa ile Orta Asya ülkelerinden temsilcilerin de katıldığı toplantıda, üye devletlerin hava trafik akışlarının koordinesi, trafik sayısı, hava trafik hizmetinde çalışan personel sayıları ile yeni açılacak hava yollarının belirlenmesi gibi konular ele alındı.

  Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü'nün düzenlediği toplantı 13 Mart'ta sona erecek.


  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı