Dünya Haberleri

  Türk hastanesini bile istemediler

  Hürriyet Haber
  27.10.2003 - 01:41 | Son Güncelleme:

  Türkiye'nin Irak'a asker göndermesine karşı çıkan Irak Geçici Konseyi, Türkiye'nin insani kaygılarla Bağdat ve çevresinde hastane kurma girişimine de karşı çıktı.

  Bunun üzerine Türk Büyükelçiliği durumu Ankara'ya bildirdi ve girişim belirsiz bir tarihe ertelendi. Türkiye'nin, Irak'a insani yardım kapsamında, Bağdat ve çevresinde kurmak istediği 2 hastaneye Irak geçici yönetimi vize vermedi. Konsey yetkilileri, Türk Büyükelçiği'nden, hastane kurma projesinin şimdilik durdurulmasını istedi.

  GEREKÇE YOK

  Konseyin Türk tarafına, hastanelerin kurulması projesinden vazgeçilmesine yönelik talebi için net ve anlaşılabilir bir gerekçe iletmediği belirtildi. Irak Geçici Konseyi'nin bu karşı çıkışı üzerine, Türk Büyükelçiliği durumu Ankara'ya bildirdi. Büyükelçilik, hastane kurma girişiminin ‘‘Karışıklığa meydan vermemek ve koşulların belirginleşmesine olanak tanımak açısından’’ bir süre ertelenmesini de istedi. Büyükelçilikten gelen bu bilgi ve talep üzerine Irak'ta hastane kurma projesi belirsiz bir tarihe ertelendi.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı