« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Türk halteri dopingden kurtuldu

Türk halterinde dopinge karşı verilen mücadele sonuçlarını vermeye başladı. Yasaklı maddelerden uzaklaşan Türk halterciler, doping listelerinden silindi.

A.A.
SON GÜNCELLEME
Uluslararası Halter Federasyonu (IWF) tarafından 2006 ve 2007 yıllarında yapılan müsabaka içi ve dışı kontrollerin hiç birinde yasaklı madde kullandığı belirlenmeyen Türk sporcular, IWF'nin hazırladığı doping listelerinden isimlerini sildirdi.

Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü, Halter Federasyonu ve ilgili kuruluşların destekleri ve alınan sert önlemlerle son 2 yılda yasaklı maddelerden tamamen uzaklaşan Türk halteri, ortaya konan mücadelenin meyvelerini de toplamaya başladı.

IWF'nin yıllık olarak hazırladığı ve tüm dünya ülkelerine gönderdiği doping raporlarında 2006 ve 2007 yıllarında yer almayan Türkiye, “utanç listesi” olarak adlandırılan bu raporlardan isminin kaldırılmasıyla dopinge karşı verilen mücadelede ne denli önemli adımlar attığını da ortaya koydu.

DOPİNG YAPAN ÜLKELERE YÜZBİNLERCE DOLAR CEZA

IWF, son 2 yılda düzenlenen tüm organizasyonlarda sporcusu doping yaptığı belirlenen ülkelere yüz binlerce dolar ceza kesti.

IWF ve Dünya Anti-Doping Ajansı'nca (WADA) 2006 ve 2007'de müsabaka içi ve dışı yapılan tüm kontrollerde tek bir Türk sporcusunda bile yasaklı madde belirlenmezken, bir çok ülke, sporcularının dopingli çıkması nedeniyle büyük para cezalarına çarptırıldı.

İRAN, 400 BİN DOLAR CEZA ÖDEDİ

2006'da yapılan Asya Oyunları ve diğer organizasyonlarda yapılan kontrollerden sonra IWF tarafından en büyük para cezasına çarptırılan ülke İran oldu.

9 sporcusunun yasaklı madde kullandığı belirlenen İran, geçen yıl toplam 400 bin dolar para cezası ödemek zorunda kaldı.

Geçen yıl 7 sporcusunun doping yaptığı tespit edilen Rusya ile 5 sporcusu dopingli çıkan Kazakistan 250'şer bin dolar, 3'er sporcusunda doping maddesi bulunan Arjantin ve Hindistan ise 50'şer bin dolar para cezasına çarptırıldı. Asya Oyunları sırasında Özbekistan ve Myanmar'ın da 2'şer sporcusunun yasaklı madde kullandığı belirlendi.

2007 yılında yapılan müsabaka içi ve dışı kontrollerde ise en büyük cezaları Arnavutluk, Ekvador, Mısır ve El Salvador aldı.

Arnavutluk'tan 4, Ekvador'dan 3 sporcunun bu yıl içindeki organizasyonlarda dopingli çıktığını açıklayan Uluslararası Halter Federasyonu, Mısır, Belarus ve El Salvador'dan 2'şer, Moldova, Guetamala, Çek Cumhuriyeti, Kenya, Kolombiya, Meksika ve Bulgaristan'dan da birer sporcuda dopinge rastlanmasından dolayı bu ülkelere para cezası verdi.

Türkiye ise son olarak uluslararası federasyona 2005 yılında kural ihlalinden dolayı 100 bin dolar para cezası ödemişti.

Bunları da Beğenebilirsiniz