DENİZLİ HABERLERİ

"Türk halkı tüketim çılgını oldu"

DHA
18.04.2016 - 16:04Son Güncelleme :
DHA

DENİZLİ Sanayi Odası Başkanı Müjdat Keçeci, toplumun üretmeden tüketmeye, kazanmadan harcamaya alıştığını öne sürerek "Türk halkı tüketim çılgınlığına itildi. Üretmeden tüketen ve harcama çılgınlıgı artmış bir toplum ile karşı karşıyayız" dedi.
Denizli Sanayi Odası Başkanı Müjdat Keçeci, yazılı bir açıklama yaparak Türkiye ekonomisinin bugünkü durumunu değerlendirdi. Cari açığın düştüğünü ancak bu gerilemenin Türkiye'nin reel ekonomisi açısından taşıdığı önemi değerlendirmek gerektiğini söyleyen Başkan Keçeci, "Cari açığın nihai kaynaklarına bakarsak, ulusal ekonomide tüketim harcamalarının yüksek, tasarrufların da düşük olması durumunu görüyoruz. 2002'den beri ithal ikamesine ve borçlanmaya dayalı bir büyüme gerçekleşiyor. Ucuz ve kalitesiz ithal ve kaçak mallar piyasayı altüst etti. Fiyatlar ucuzladı. Alım gücü göreceli olarak yükseldi. Zararına üretim yapan üretici, tesisleri kapatıp ithale yöneldi" dedi.
Türkiye'de 'tüketim çılgınlığı' yaşandığını öne süren Keçeci, açıklamasında, "Cari açığımız düşse de bu düşüş petrol fiyatlarının etkisi. Petrol dışı diğer ithalat kalemlerimiz halen artışta. Her yıl artarak devam eden giyim, cep telefonu ve bilgisayar ithalatımız, cari açığımızı büyütmeye devam ediyor. Tekstil ülkesi olmamıza rağmen, 2011-2015 yılları arasında toplam 13 milyar 623 milyon dolarlık giyim ürünü ithal etmişiz. Bunların bir kısmının ülkemizde üretilip yurtdışında etiketlenerek tekrar ülkemize ithal edilen ürünler olduğunu bilmek üzüntümüzü ikiye katlıyor. 2015 yılında ise ithalat listesinin başında cep telefonu geliyor. Son 5 yılda 12 milyar 435 milyon dolarlık ithalat rakamı ile cep telefonu ithalatımızda ikinci sırayı almış durumda. En çok ithal ettiğimiz ürünlerin bir diğeri olan bilgisayar, tablet ve donanımları ise 12 milyar 125 milyon dolar ile cep telefonunu takip ediyor. Bunlar sadece ithal ettiğimiz ürünlerin başında gelen ilk üç kalem. Bir taraftan cari açığımız düştü diye seviniyoruz ama gerçekçi olmak gerekirse cari açığımızı etkileyen ithalatımızın bu derece yükselmesini göz ardı edemeyiz. Teknolojiyi çok yakından takip ediyoruz ancak sadece tüketim için. Telefonların bir üst modeli çıktığında birçoğumuzun hemen almak gibi bir alışkanlığı oluştu. Toplum, tüketim çılgınlığına itildi. Kazancından fazla harcamaya başladı. Hızla borçlandı. Borç yükünün altından kalkamayan, borç ile borcunu kapatmaya çalışan ve geleceği ipotek altına alınmış bir toplum oluştu. Açıkçası üretmeden tüketen ve harcama çılgınlığı artmış bir toplum ile karşı karşıyayız" ifadelerine yer verdi.

Ferah IŞIK/DENİZLİ, (DHA)
Fotoğraf

 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Denizli haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Denizli ilinden "Türk halkı tüketim çılgını oldu" hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 18 Nisan 2016 tarihinde saat 16 04’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça "Türk halkı tüketim çılgını oldu" haberi güncellenecektir.

DENİZLİ NAMAZ VAKİTLERİ

13 Aralık 2017, Çarşamba
 • İmsak
  06:20
 • Guneş
  08:04
 • Öğle
  13:09
 • İkindi
  15:38
 • Akşam
  17:53
 • Yatsı
  19:25
Sayfa Başı