Spor Haberleri

« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Türk hakemleri çok iyi

Uluslararası Basketbol Federasyonları Birliği (FIBA) Dünya Teknik Komitesi Üyesi ve THY Avrupa Ligi Hakem Komitesi Direktörü Costas Rigas, Türk hakemlerinin önemli potansiyele sahip olduklarını söyledi.

A.A.
SON GÜNCELLEME
Türkiye Basketbol Federesyonu'nun (TBF) davetlisi olarak A Klasman Hakem Semineri için Türkiye'ye gelen ve TBF resmi internet sitesine açıklamalarda bulunan Costas Rigas, hakemlerin seminerden öğrendiklerinin meyvelerini çok yakında toplayacaklarına emin olduğunu belirtirken, “A Klasman Türk hakemler, çok büyük potansiyele sahip olan tecrübeli bir gruptan oluşuyor” dedi.

Eğitim programlarıyla genç ve potansiyelli hakemlerin daha iyi yerlere geleceğini aktaran Rigas, “Bu tür seminerlerde hakemler hatalarını görüp, görüntülü analizleri değerlendirip kendilerine ders çıkarıyorlar. Bir hakemin kendini daha da geliştirebilmesinin tek yolu budur zaten. Şunu fark ettim ki, Türk hakemleri gerçekten çok iyi eğitim almış kişilerden oluşuyor. THY Avrupa Ligi'nde kısa vadede daha fazla Türk hakemi göreceğimize inanıyorum” diye konuştu.

Costas Rigas, Beko Basketbol Ligi'nin Avrupa'nın en iyi liglerinden biri olduğunu vurgularken, “Önceden sadece birkaç takım ipi göğüslerdi, şimdi görüldüğü gibi 8-9 takım şampiyonluk için savaşıyorlar. İspanya Ligi, şu an Avrupa'daki en iyi lig diyebiliriz, ama ondan sonra kolaylıkla Beko Basketbol Ligi'ni sayabilecek duruma geldik. Tecrübeli yıldız oyuncular bu ligde oynuyor ve takımlar çıtayı fazlasıyla yükseltmiş durumda” ifadelerini kullandı.
Rigas ayrıca, THY Avrupa Ligi'nde özellikle Fenerbahçe Ülker'in geçen sezona oranla etkileyici bir çıkış yakaladığına dikkati çekti ve hem Efes Pilsen'in hem de Fenerbahçe Ülker'in dörtlü final oynayabileceklerine inandığını sözlerine ekledi.

Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler