Spor Haberleri

« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Türk futbolunda şok karar

Anayasa Mahkemesi, Türkiye Futbol Federasyonu Tahkim Kurulu kararlarına yargı yolunu açtı.

ANKARA / DHA
SON GÜNCELLEME

GÖKÇEK: TFF HEMEN İSTİFA ETMELİ

KURNAZ: ANKARASPOR LİGLERE DÖNDÜRÜLMELİ

Mahkeme, 5894 sayılı Türkiye Futbol Federasyonu Kuruluş ve Görevleri Hakkında Kanunun bazı hükümlerini iptal etti.

Anayasa Mahkemesi, Ankara 4. Asliye Hukuk Mahkemesinin açtığı davada da 5894 sayılı Kanun'un, "Tahkim Kurulu kendisine yapılan başvuruları kesin ve nihai olarak karara bağlar ve bu kararlar aleyhine yargı yoluna başvurulamaz" ibaresinin, "... ve bu kararlar aleyhine yargı yoluna başvurulamaz" bölümünü oy çokluğuyla iptal etti.

Kulüplere yargı yolu açılmasıyla ilgili konuşan  Tahkim Kurulu eski başkanı ve Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi Başkan yardımcısı Türker Aslan şunları söyledi:

"Alınan karar çok ciddi. GSGM de daha önce Tahkim Kurulu'yla ilgili karar vermişti. Ancak Anayasa Mahkemesi'nin verdiği ilk karar bu. Bu sistem Avrupa'da her ülkede farklı uygulanıyor. Örneğin İtalya'daki, Fransa'daki, Almanya'daki sistem birbirinden farklı. Bu karar ülkemizde spor açısından büyük sıkıntı yaratır. Kulüpler bu kararı genelde parayla ilgili uyuşmazlık durumlarında kullanırlar"

Yüksek Mahkeme ayrıca, Ankara 2. ve İzmir 1. Fikri ve Sınai Haklar Ceza Mahkemesi'nin, 5894 sayılı Kanun'un 13. maddesinin (4) numaralı fıkrasının iptali istemiyle yaptığı ayrı ayrı yaptığı başvuruyu tek davada birleştirerek, "Futbol müsabakası yayınlarının, TFF tarafından belirlenen usul ve esaslar dışında haksız ve yetkisiz olarak radyo, televizyon, internet veya herhangi bir yayın veya iletişim aracıyla canlı veya banttan yayınlanması, çoğaltılması, dağıtılması, satılması, izlenmesi veya izletilmesi halinde, TFF'nin veya yayıncı kuruluşun şikayeti üzerine 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'nun 71. maddesindeki cezai hükümler uygulanır" şeklindeki 13. maddesinin (4) numaralı fıkrasını oy birliğiyle iptal etti. İptal hükmü bir yıl sonra yürürlüğe girecek.


Bunları da Beğenebilirsiniz