Spor Haberleri

« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Türk futbolunda ebola paniği

17 Ocak-8 Şubat tarihleri arasında Fas’ta yapılacak Afrika Kupası öncesi, bu kıtada ortaya çıkan Ebola virüsü, paniğe yol açtı.

Koray DURKAL
SON GÜNCELLEME

Fenerbahçeli Sow, Emenike, Galatasaray’dan Chedjou ve Trabzonspor’dan Constant, Belkalem, Medjani, Yatabare ve Waris’in kupaya gidip gitmeyeceği merak konusu oldu.

Afrika'daki Ebola virüsü futbolu da vurdu. Afrika Kupası öncesi ülke dışında oynayan futbol yıldızları milli takımlarından aflarını isterken, Türkiye’de top koşturan isimlerin gidip gitmeyeceği ise henüz netleşmedi.
Fenerbahçe’de oynayan Sow ve Emenike dışında, Galatasaray’dan Aurelien Chedjou, Trabzonspor’dan Constant, Belkalem, Medjani, Yatabare ve Waris turnuva için Afrika’ya gidecek oyuncular arasında yer alıyor.
Avrupa’da top koşturan pek çok futbolcu milli takımlarından affını isterken turnuvanın yıldızlardan yoksun bir şekilde yapılması bekleniyor. Ebola nedeniyle zor zamanlardan geçen Gine, Sierra Leone ve Liberya’ya sınırlarını kapattı. Liberya ise ülkede futbol oynanmasını yasakladı.

Türkiye’den 25 futbolcu gidecek!

Türkiye, Afrikalı futbolcu kontenjanı konusunda Avrupa’nın önde gelen ülkeleri arasında yer alıyor. 135 oyuncuyu bünyesinde barındıran Fransa’nın ardından 50 futbolcuyla sıralamada ikinci olan Türkiye’den Afrika Kupası’na 25 kişi gidecek. Türkiye’de en fazla yabancı bulunduran ülkeler ise Nijerya (11), Kamerun (7) ve Fildişi Sahilleri (5) oldu.

En çok Trabzonspor’u vuracak!


Trabzonspor, dört büyük takım içinde Afrika Kupası’na en çok futbolcu gönderen takım olarak dikkat çekiyor. Tam 5 futbolcusu bu turnuvada boy gösterecek olan Karadeniz fırtınasını 2 oyuncusuyla Fenerbahçe izliyor. Fas'ın ev sahipliğindeki turnuva 17 Ocak-8 Şubat 2015 tarihlerinde oynanacak.

1-Moussa Sow (Fenerbahçe)
2-Emanuel Emenike (Fenerbahçe)
3- Aurelien Chedjou (Galatasaray)
4-Demba Ba (Beşiktaş)
5-Carl Medjani (Trabzonspor)
6-Essaid Belkalem (Trabzonspor)
7-Kevin Constant (Trabzonspor)
8- Waris Majeed (Trabzonspor)
9- Mustapha Yatabare (Trabzonspor)


Bunları da Beğenebilirsiniz