« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Türk futbolu tarihi sınavında

TÜRK futbolunun Avrupa’daki en kritik süreci bu sabah başladı. UEFA Disiplin Kurulu'na sevk edilen Beşiktaş bugün yüz yüze savunmasını verdi. Savunmanın ardından kısa bir açıklama yapan Beşiktaş'ın eski yöneticisi Serdal Adalı, görüşmenin önemli geçitiğini söyledi. Fenerbahçe ise savunmasını yarın verecek. Ardından Türk futbolu UEFA'nın kararını beklemeye koyulacak...

Uğur DEMİRKIRDI/NYON,(DHA)-
SON GÜNCELLEME

Beşiktaş Kulübü Başkanı Fikret Orman, eski yönetici Serdal Adalı, eski teknik direktör Tayfur Havutçu ve avukatların, UEFA Disiplin Kurulu'ndaki savunmaları tamamlandı. UEFA Merkezi'nde gerçekleşen duruşmadan ilk ayrılan Serdal Adalı oldu. Beşiktaş'ın eski yöneticisi Adalı, sözlü duruşmanın planlandığı gibi ilerlediğini söyledi.

BEŞİKTAŞ'IN UEFA'DAKİ DURUŞMASI SONA ERDİ

ADALI: BEŞİKTAŞ - İSTANBUL BB MAÇINI İZLEDİK

Serdal Adalı, duruşmanın ardından UEFA Disiplin Kurulu'nun, kararını pazartesi günü bildireceklerini ifade etti. Adalı ayrıca, duruşmada Beşiktaş - İstanbul Büyükşehir Belediyespor maçını izlediklerini belirtti..
Beşiktaş Kulübü Başkanı Fikret Orman ise, duruşmanın ardından yaptığı açıklamada şunları söyledi;

"Kendimizi savunduk. Pazartesi öğleden sonra Disiplin Kurulu kararını açıklayacak. Söylenebilecek her şeyi söyledik. Karar onların. Biz kendimizi savunduk, savunmamızı yaptık. Çok uzun uzun da anlatılacak bir durum da değil. Haklılığımızı anlatmaya çalıştık."

FENERBAHÇE CENEVRE'DE

UEFA Müfettişi Miguel Lietard Fernandez Palacios’un disiplin kuruluna sevk ettiği Fenerbahçe ve Beşiktaş, duruşmaya çıkacak ve yüz yüze savunmalarını yapacaklar.

Fenerbahçe yönetimi, yarın UEFA'da yapılacak duruşma için Cenevre'ye ulaştı. Başkan Aziz Yıldırım'ın da yer aldığı kafilede Deniz Tolga Aytöre, Şekip Mosturoğlu, Talat Yılmaz, Yasemin Merçil ve avukatlar da yer aldı. Yıldırım ve beraberindekiler, havalimanından kalacakları otele doğru hareket etti.

SON DERECE RAHAT TAVIR SERGİLEDİLER

İstanbul'dan 10:00'da kalkan özel uçakla Cenevre'ye ulaşan Fenerbahçe kafilesi, yerel saat 12:20'de alana indi. Aziz Yıldırım ve yöneticiler son derece sakin ve rahat görüntü sergilediler. Sarı-Lacivertli yöneticiler yarınki duruşmanın yerel saat ile 08:30'da başlayacağını belirttiler.

DURUŞMA SÜRE İLE SINIRLI DEĞİL

Fenerbahçeli avukat yönetici Deniz Tolga Aytöre, UEFA Disiplin Kurulu ile yapılacak duruşmada herhangi bir süre sınırlaması olmadığını ve herkesin rahat bir şekilde savunmasını yapabileceği bilgisini verdi.

TRABZONSPORLU VE FENERBAHÇELİ TARAFTARLAR NYON'DA KARŞILAŞACAKLAR

Yarın yapılacak duruşma sırasında UEFA'yı protesto etmek için Nyon'a gelecek Fenerbahçeli taraftarlar ile 3 Temmuz sürecini zaman zaman protesto eden Trabzonsporlu taraftarlar karşı karşıya gelecekler. Sakıncalı olabilecek bu durum için İsviçre polisinin de özel önlem alınacağı belirtildi.

BEKLENTİLER VE GEREKÇELERİ

-Disiplin Kurulu’na sevk edilen yöneticiler ve kulüpler, TFF tarafından şike iddiaları ile ilgili süreç hakkında kararların verildiğini ve anayasal dayanağı bulunan Tahkim Kurulu’nca da onaylandığının altını çizecek.

-Tapelerde söz edilen delillerin ortaya çıkmadığı hatırlatılacak

-Sahaya yansıyan hiçbir şike unsurunun olmadığı belirtilecek

-Dünyadaki şike şüpheleri ortaya konulacak, örneğin Belhanda’nın kullandığı penaltı vuruşunun görüntüleri gerek duyulduğunda Disiplin Kurulu’na sunulacak

-Futbolun özerkliğinden bahsedilecek ve sadece spor hukukunun devreye girmesi gerektiği istenecek

-Her şeye rağmen Yargıtay kararının beklenmesi istenecek

-Fenerbahçe ve Beşiktaş’ın 3 Temmuz sürecinden bu yana UEFA’nın çizdiği yoldan çıkmadığı, CAS’daki davanın çekildiği ve UEFA normlarına uygun hareket edildiği savunulacak.

TARAFTARLAR UEFA BİNASININ ÖNÜNE ÇIKARMA YAPACAK

Fenerbahçeli taraftarlar, özellikle Avrupa’daki taraftarlar 22 Haziran Cumartesi günü Nyon’da toplanarak gövde gösterisi yapacak. Özellikle 12numara.org, hazırladığı video ve yaptığı çağrılarla kulüp ve yöneticilerinin yanlarında olmaları gerektiğini duyuruyor. Saat 13.00’te bir araya gelecek olan sarı-lacivertli taraftarlar, destek olup çeşitli mesajlar verecek.


Bunları da Beğenebilirsiniz