« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Türk futbolu için çok önemli fotoğraf... Hakan Çalhanoğlu milli takıma dönüyor

Türkiye Futbol Direktörü Fatih Terim, dün Almanya'ya giderek Bayer Leverkusen-Atletico Madrid maçını izledi. Hakan Çalhanoğlu ve Arda Turan'ı izleyen Terim'in bu ziyareti Türk futbolu açısından çok büyük anlamlar taşıyor...

Salih ŞAHİN
SON GÜNCELLEME

UEFA Şampiyonlar Ligi'nde dün Leverkusen'de oynanan Bayer Leverkusen-Atletico Madrid maçının çok özel bir konuğu vardı. Türkiye Futbol Direktörü Fatih Terim, ev sahibi kulübün sportif direktörü Rudi Völler'in özel davetlisi olarak karşılaşmayı izledi.

Bu ziyaret Türk futbolu açısından da büyük önem taşıyor... zira Fatih Terim; Gökhan Töre ile yaşadıkları silah olayının ardından, Bayer Leverkusen'de forma giyen Hakan Çalhanoğlu ve Ömer Toprak'ı A Milli Takım'a almamıştı.

Bayer Leverkusen Sportif Direktörü Rudi Völler'in geçtiğimiz günlerde Hürriyete yaptığı, "Hakan ve Ömer'in Türk Milli Takımı'nda oynaması bizi sevindirir" açıklaması, aradaki buzların erimesinde büyük katkı yaptı.

Türk futbolu için çok önemli fotoğraf... Hakan Çalhanoğlu milli takıma dönüyor

ALMANYA FUTBOL FEDERASYONU BAŞKANI KARŞILADI
Stada gelişinde Almanya Futbol Federasyonu Başkanı Wolfgang Niersbach, Bayer Leverkusen Sportif Direktörü Rudi Völler ve Hakan Çalhanoğlu'nun babası Hüseyin Çalhanoğlu tarafından karşılanan Fatih Terim, karşılaşmayı Milli Takımlar İdari Menajeri Sükrü Hanedar ve Avrupa Galatasaray Dernekler Federasyonu As Başkanı Ayhan Yıldız ile birlikte izledi.

HÜSEYİN ÇALHANOĞLU: ZİYARETİNİZ BÜYÜK MORAL VERDİ
Hakan Çalhanoğlu'nun babası Hüseyin Çalhanoğlu, Terim ile yaptığı sohbette, "Sizi Almanya'da görmekten çok mutluyum. Bugün burAda maçı izlemeniz Hakan'a, Ömer'e ve Arda'ya moral açısından çok büyük katkı sağlayacak. Sizin zaten böylesi yaklaşımlarınız ile Türk futboluna, Türk sporuna, Türk gençlerine çok büyük katkınız oldu. Size saygımız sonsuz" dedi.

Türk futbolu için çok önemli fotoğraf... Hakan Çalhanoğlu milli takıma dönüyor

TERİM AVRUPA'DAKİ TÜRK FUTBOLCULARLA İLGİLİ PROJESİNİ ANLATTI
Fatih Terim ise, Hüseyin Çalhanoğlu'un bu sözlerine son derece güzel sözlerle karşılık verirken, Avrupa'daki Türk futbolcularla ilgili yeni projesinden bahsetti. Avrupa'daki gençleri izlemek ve milli takıma kazandırmanın sosyal sorumluluk olduğunun altını çizen Fatih Terim, şöyle konuştu:

"Bugün Almanya'ya maçı izlemeye gelmemde Rudi Völler'in daveti ile Hakan Çalhanoğlu'nun babasının yapıcı yaklaşımlarının büyük etkisi oldu.

Bunun yanında milli futbolcularım Hakan Çalhanoğlu ile Arda Turan'ı izleme imkanı sunması ve Almanya'da yapacağım diğer görüşmelere fırsat da yaratması açısından çok güzel bir fırsat oldu. Oyuncularımızı yerinde izlemek isteriz. Mümkün olduğunca bunu gerçeklestirmeye gayret ediyoruz.

Türk futbolu için çok önemli fotoğraf... Hakan Çalhanoğlu milli takıma dönüyor HAKAN ÇALHANOĞLU, ARDA TURAN'I ÜZDÜ

"ÜLKESİNE HİZMET ETMEK İSTEYEN HER OYUNCUYU KAZANMAK BİZİM GÖREVİMİZ"
Ülkesine hizmet etmek isteyen, milli takım formasını yürekten terletmek isteyen, becerisi, formu, karakteri ve kişiliği ile bunu hak eden her oyuncuyu kazanmak bizim gorevimizdir. Tabii milli formanın değeri ve oyuncu tercihleri konusundaki prensiplerimizden vazgeçmemiz de mümkün değil.

Türk futbolu için çok önemli fotoğraf... Hakan Çalhanoğlu milli takıma dönüyor

"HAKAN'IN BENDE KREDİSİ ÇOK"
Ben milli takımda göreve geldiğimde, Hakan'a, 'Evladım senin milli takımın formasını giymeni istiyorum' dediğimde, Hakan hemen kabul etti. Bu nedenle Hakan'ın benim nezdimde kredisi milli takımın teklifini kabul etmeyenlerden, milli formayı giymeyenlerden çok daha fazla. İnsan kaybetmek kolay... Bu yüzden sonuna kadar evlatlarımızı kazanmak için gayret etmeye devam edeceğiz.

"OLUR BÖYLE ŞEYLER"
Almanya'dan çok uzun yıllardır oyuncu alıyorum. Yeni birçok oyuncu çıkardık. 1990'dan beri Avrupa'da emek veriyoruz. Birçok şey gördüm ve yaşadım. Bunların bir çoğu bende kalır. Milli takım formasının ilkelerini prensiplerini korumak hepimizin görevi. Ancak olur böyle şeyler.

Ümit ederim bu gelişimin kazanma amaçlı olduğu ve her zaman bu amaçla hareket ettiğimiz herkes tarafından biliniyordur. Hakan da, Ömer de, Arda da çağırılır çağırılmaz, oynar oynamaz, o ayrı bir şey. Fakat Hakan'ın milli takım formasını tercih etmesini ayrı değer olarak değerlendiriyoruz.

Türk futbolu için çok önemli fotoğraf... Hakan Çalhanoğlu milli takıma dönüyor

"AVRUPA'DA İZLEMEDİĞİMİZ TÜRK YOK"
Avrupa'da izlemediğimiz hemde 12-13 yaşından itibaren hiçbir Türk çocuğu yoktur. Mutlaka izlemişizdir. Uygun olanların annesi, babasi, dayısı, veya amcası mutlaka bir yakını ile görüşmüşüzdür. Mesut Özil, Serdar Taşcı için neler yaptığımı herkes bilir. 14-15 yaşından itibaren takip etmişiz görüşmüşüz. Olmamış. Yaptıkları tercihten dolayı da saygI duydum ve tek bir kelime demedim.

Şunu herkesin iyi bilmesini isterim; milli takımda görev yapan U14, U16, U17, U20, U21'in hocaları her hafta Avrupa'nın bir yerinde Türk çocuklarını izliyorlar. Hem de ayağına kadar giderek. Televizyondan izleyerek değil. Avrupa'da dokunmadığımız, ilgilenmediğimiz hiçbir çocuğumuz yok. Hepsi belgeli elimde.

"AVRUPA ÜLKELERİ İÇİN ALTI TEKNİK GÖZLEMCİ GÖREVLENDİRDİM"
Avrupa'daki gençlerin izlenmesi için milli takımda yaptığım yeni bir projem var. İlk defa Almanya'da açıklıyorum. Avrupa ülkeleri icin altı teknik gözlemci görevlendirdim. Ayrıca 700'e yakın gönüllü gözlemcimiz var. Cocuklarının yetenekli olduğuna inanan aileler Türkiye Futbol Federayonu hesaplarından bize mail, telefon, faks göndererek veya bölgelerde görevli arkadaşlarımız üzerinden bizlere ulaşabilirler."

HAKAN ÇALHANOĞLU: YENİDEN MİLLİ TAKIMDA OYNAYACAĞIM İÇİN MUTLUYUM

Hakan Çalhanoğlu, Fatih Terim ile yaptığı görüşmenin ardından, "Çok iyi bir görüşmeydi. Ülkem için tekrar oynayacağım için mutluyum" açıklamasını yaptı.


Bunları da Beğenebilirsiniz