Türk firmalarının Cezayir başarısı

A.A.
30.01.2006 - 12:22 | Son Güncelleme:

Borusan Mannesmann Boru (BMB) liderliğindeki BMB, Noksel ve Ümran konsorsiyumu, Cezayir devletine ait Sonatrach TRC tarafından bugüne kadar açılan en büyük boru tedarik ihalesini kazandı. 115 milyon dolar tutarındaki ihalenin, bugüne kadar Türkiye ve Cezayir arasında imzalanan en büyük ticaret anlaşması olma özelliği taşıdığı bildirildi.

Borusan'dan yapılan açıklamaya göre, Cezayir'de toplam 665 kilometrelik Haoud El Hamra- Skikda NK1 petrol boru hattı, ülkenin enerji kaynaklarının önemli bir bölümünün bulunduğu Haoud El Hamra ile Akdeniz sahil şeridinde bulunan Skikda arasına inşa edilecek.

BMB-Noksel-Ümran konsorsiyumu, projeye 112 bin ton spiral kaynaklı boru temin edecek. Proje kapsamında, temin edilecek boruların deniz ve kara taşıma hizmetleri ile gümrük işlemleri de konsorsiyum tarafından gerçekleştirilecek.

Konsorsiyum üyeleri, eşit paylaşım esasına göre projeye boru teminini sağlayacak. Borusan Mannesmann Boru, NK1 projesi için 2006 yılı içinde 37 bin ton spiral kaynaklı boruyu Sonatrach TRC'ye teslim edecek. Kuruluş, bugüne kadar gerçekleştirdiği projelerle Cezayir'e 19 bin ton spiral boru teslim etti. Halihazırda devam eden dört proje için de 7.2 bin ton borunun üretim ve teslimatı faaliyetleri sürüyor. NK1 projesinin de tamamlanmasıyla Borusan Mannesmann Boru'nun Cezayir pazarındaki iş hacmi toplam 63.2 bin ton seviyesine ulaşacak.

Borusan Mannesmann Boru Genel Müdürü Tayfun İşeri, gerçekleştirdikleri başarılı projelerle yurtdışında güçlü bir marka konumuna geldiklerini belirterek, şunları kaydetti: “Kuruluşumuz bugüne kadar Bakü-Tiflis-Ceyhan, Türkiye-Yunanistan ve Şahdeniz boru hattı gibi uluslararası öneme sahip projelerde önemli başarılar elde etti. Yurtdışında marka bilinirliğimizin artması, yeni ihaleler kazanmamızda da etkili oluyor. Hedef pazarlarımızda takip ettiğimiz projelerin toplam büyüklüğü 2,7 milyon ton seviyesine ulaştı. Cezayir'de kazandığımız ihale, yurtdışı faaliyetlerimiz açısından büyük önem taşıyor. NK1 projesi, bir çok boru hattı projesinden oluşacak bir ağın parçası. Bu doğrultuda, Cezayir'de belirlediğimiz potansiyel proje büyüklüğü 900 bin ton düzeyinde bulunuyor.”

İşeri, Cezayir'in yanı sıra Libya, İran, Ürdün, Kuveyt gibi Kuzey Afrika ve Ortadoğu ülkelerinin de hedef pazarları arasında yer aldığını da ifade ederek, bu yıl ihracatlarının yüzde 20'lik bir artışla 230 bin tona ulaşmasını hedeflediklerini bildirdi.
Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı