Dünya Haberleri

DÜNYA

  Türk Festivali’ne ‘Atatürk’le başladılar

  Mustafa KOYUNCU / ARNHEM
  22.05.2017 - 11:29 | Son Güncelleme:

  Hollanda’nın Arnhem şehrinde faaliyetlerini sürdüren Hoca Ahmed Yesevi Kültür ve Eğitim Merkezi’nin her yıl düzenlediği Türk Festivali yürüyüşüne, Hollanda Türk motor kulübü BIKERS ve diğer Avrupa ülkelerinden motor kulüpleri de katıldı.

  YÜRÜYÜŞ öncesi Hollanda ve Avrupa’nın çeşitli şehirlerinden gelen motorcular, Arnhem Türkiyem Camisi’nin avlusunda toplanarak 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı’nı kutladı. BIKERS Başkanı Bülent Kocaoğlu, “Atatürk’ün, 19 Mayıs 1919’da Samsun’a çıkmasının 98’inci yıldönümü coşkuyla kutlanıyor. Atatürk’ün beraberinde 18 kişiyle Samsun’a çıkarak milli mücadele meşalesini yaktığı Bandırma Vapuru ise maceralı hikâyesiyle bir kez daha gündemde. Ulu önder Atatürk’ü 9. Ordu Müfettişi olarak kurmayları ile birlikte İstanbul’dan Samsun’a taşıyan Bandırma Vapuru, Kurtuluş Savaşı’nın seyri ve Cumhuriyet’in kurulmasında kritik bir role sahip. Atatürk’ün beraberindeki 18 kişiyle Samsun’a çıkmasıyla birlikte Milli Mücadele’nin meşalesi yakılmış, birkaç yıl içinde yıkılmış bir imparatorluğun küllerinden genç ve çağdaş Türkiye Cumhuriyeti doğmuştu Bu Cumhuriyeti, vatanımızdan uzaklarda yaşasak da yaşatmaya devam edeceğiz” dedi. Konuşmasını tamamlayan Kocaoğlu ve beraberindekiler, İzmir Marşı’nı okudu.

  Türk Festivali’ne ‘Atatürk’le başladılarAtatürk’e benzerliğiyle tanınan tiyatro sanatçısı Göksel Kaya (solda), Türkiye’nin Deventer Başkonsolosu Zafer Ateş (sağda).

  MEHTER MARŞI EŞLİĞİNDE YÜRÜDÜLER
  Her yıl olduğu gibi Arnhem’in merkezindeki şehir tiyatrosunun park yerinde toplanan yürüyüşçüler, mehter takımının çaldığı marşlar eşliğinde kentin önemli caddeleri Steenstraat, Velperweg’ten geçerek festival alanı Presikhaaf parkına gitti. Mehter takımı, burada da gösteriye devam etti.

  Türk Festivali’ne ‘Atatürk’le başladılar

  DÜŞMANIMIZ CEHALETTİR

  Arnhem Hoca Ahmed Yesevi Kültür ve Eğitim Merkezi Başkanı İbrahim Günay,
  “Bulunduğumuz ülkelerde asimile olmadan uyum içerisinde olarak kanunlara uyarak yaşamalıyız. Türklüğümüze, dinimize, dilimize ve vatanımıza sahip çıkmalıyız. Türk’ün tek düşmanı cehaletin ta kendisidir. Cehaleti yenmek için eğitime önem vermeliyiz, okumalıyız, bilim ve tekniğe önem vererek araştırmalar yapmalıyız” dedi.

  Türk Festivali’ne ‘Atatürk’le başladılar

  ATATÜRK’ÜN İZİNDE YÜRÜYORUZ

  Hollanda Türk Federasyonu genel başkanı Murat Gedik de “Çanakkale ruhunu bile bitirmek istiyorlar. Türk’ün ruhu orada yatmaktadır. Her gencin Çanakkale’yi ziyaret etmesini istiyorum. Tarihimizi iyi öğrenip bunlara sahip çıkmalıyız. Çanakkale’de her kesimden şehit yatmaktadır. Gazi Mustafa Kemal Atatürk Türk tarihini bütün olarak görürdü. Atatürk’ün izinde yürüyoruz, onu çok iyi anlamalıyız” diye konuştu.

  Etiketler: Türk Festivali
  

  EN ÇOK OKUNANLAR

   Sayfa Başı