Gündem Haberleri

  Türk: Eylemi bitirin reform geliyor

  Hürriyet Haber
  05.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk, cezaevlerinde reform yapmak amacında olduklarını ve F tipi cezaevlerinin de bu kapsamda düşünülmesi gerektiğini söyledi. Ölüm orucu ve açlık grevi yapan tutuklu ve hükümlülüre seslenen Türk, ortak yaşam alanlarını güvence altına alınmasını sağlayan tasarılar yasalaşmadan F tipi cezaevlerinin açılmayacağı güvencesini verdi.

  Adalet Bakanlığı'nda düzenlediği basın toplasında, açlık grevlerinin bitirilmesini isteyen Türk, bir gazetecinin, sizin çağrınıza rağmen açlık grevleri bitirilmezse zorla tıbbi müdahalede bulunulacak mı sorusuna, "Umudum olmasa bu çağrıyı yapmazdım. Öncelikle kendiliğinden bitirilmesini bekleyelim" dedi.

  Mevcut cezaevlerinin sağlığa aykırı koşullar içerdiğini söyleyen Türk, F tipine özellikle cezaevlerindeki zayıfların üzerinde egemenlik kuran güçlülerle, örgüt disiplinini cezaevlerinde sürdürmek isteyen terör örgütlerinin karşı olduğunu vurguladı. Türk, "F tipi cezaevleri ne yazık ki objektif değerlendirmelerden uzak hücumlarla karşı karşıya kalmışlardır" dedi. Türk, konuşmasını şöyle sürdürdü:

  "F tipi cezaevleriyle ilgili öylesine iddialar ortaya atılmıştır ki, bu cezaevelerinde yaşanmaz, içinde barınılamaz, tabutluk veya hücre denilebilecek, insan haklarına aykırı cezaevleri olduğu ısrarla iddia edilmiştir. Bunların gerçekle ilgilsi yoktur. F tipi cezaevleri Birleşmiş Milletler ve Avrupa Komisyonu kararlarına uygun olarak yapılmıştır. Ancak F tipi cezaevleriyle ilgili mevzuat eksikliğinden kaynaklanan sorunlar var. Bu sorunları ve F tipi cezaevlerini de kapsamına alacak yeni düzenlemelere ihtiyaç vardır."

  Ortak yaşam alanı garantisi

  Adalet Bakanlığı'nın cezaevlerinde reform yapmak amacında ve çabasında olduğunu kayededen Türk, "Bakanlığımız bir süredir bu konuda çalışmalar yapmaktadır. Türkiye'de ceza infaz hukukunda ve cezaevlerinde gerçek bir reform yaşanacaktır. F tipleri konusunda öne sürülen, kişiyi tecrit etme, yalnızlaştırma iddialarını da tamamıyla boşa çıkartacaktır. Bilindiği gibi Terörle Mücadele Yasası'na göre, özel tip cezaevlerinde tutuklu ve hükümlülerin birbirleriyle görüştürülmemesini ve açık görüşten yararlanamalarını hükme bağlamıştır. Ancak, bu günümüz hukuk anlayışıyla bağdaşmamaktadır. F tipi cezaevlerinde sadece tek kişilik üç kişilik odalar değil, aynı zamanda ortak yaşam alanları da mevcuttur. Terörle Mücadelede Kanunu'nun 16. maddesinde değişiklik öngörülmüştür. Böylece disiplin cezası olmayan bütün tutuklu ve hükümlülüler açık görüş hakkından faydalanacaktır. F tipi cezaevlerini kapsayan bu düzenleme yasalaştığı takdirde, F tipi cezaevlerinin kişiyi yalıtmaya yönelik olduğu idiaları geçersiz kalacaktır" dedi.

  Türk, reform çerçevesinde iki tasarının daha gündemde olduğunu söyledi. Bunlardan ilkinin İnfaz Hakimliği kanun tasarısı olduğunu söyleyen Türk, bunun her türlü sorunu çözmeye yönelik, ağır ceza hakimi yetkileriyle donatılmış bir sistem olduğunu kaydetti. Türk, İnfaz hakimlerinin, hükümlülerin sağlık sorunlarından, barınmaya, yaşam koşullarından, sevke kadar her türlü sorununu yerinde tespit edip karar vereceğini de sözlerine ekledi.

  İzleme komitesi kurulacak

  Türk, ikinci tasarının ise cezaevleri izleme komitesi oluşturmayı hedeflediğini kaydetti. Türk, "Bu tasarı ile cezaevlerinin yönetim, işleyiş ve uygulamalarını yerinde görmek, rapor hazırlamak ve ilgili mercilere sunmak üzere bir izleme kurulu kurulacaktır" dedi. Her izleme kurulunun en az 7 kişiden oluşacağını söyleyen Türk, kurulun dört yıl için seçileceğini kaydetti. Tıp, eczacılık, hukuk, pisikoloji gibi alanlarda eğitim almış ve kendi dalında en az 10 yıl çalışmış kişilerden oluşacağını söyleyen türk, seçilmek için dürüstlükle tanınmış olmanın önemli olduğun da belirtti. Türk, "Bunların uygulamaya konulmaıyla öngörülemeyen sorunların ortaya çıkması durumunda, onların da tereddütsüz giderileceğinden kimsenin şüphesi olmasın" dedi.

  Cezaevi personelinin de insan hakları, hukuk, psikoloji gibi konularda eğitim verileceğini söyleyen Türk, cezaevi atelyelerinde ve tesislerinde çalışan tutuklu ve hükümlülerin de SSK'lı olacağını söyledi. Türk, tutuklu ve hükümlülerin aile ve yakınlarıyla telefon görüşmeleri yapmalarının da sağlanacağını üç aylık bir pilot çalışmanın ardından bu uygulamanın yaygınlaştırılacağını söyledi.

  "Onlar da bizim çocuklarımız"

  "Türkiye'de gerçek bir reform gerçekleştirmek istiyoruz" diyen Türk, cezaevindeki açlık grevlerinin bitirilmesi için ailelerden, tabip odalarından, barolardan ve basından destek istedi. Açlık grevlerine son verilmesini beklediklerini kaydeden Türk, sözlerini şöyle tamamladı: "Açlık grevlerinde kimsenin hayatını kaybetmesini istemiyoruz. Suç işlemiş olsa da bu gençler, bu ülkenin çocuklarıdır. Onları topluma kazandırmak, onların yaşamasını sağlamak bizim görevimizdir."

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı