Dünya Haberleri

  Türk-Ermeni yakınlaşması İngiliz basınında

  A.A.
  24.04.2009 - 14:06 | Son Güncelleme:

  Türkiye-Ermenistan ilişkilerinde ilerleme kaydedilmesiyle ilgili üçlü ortak açıklama İngiliz basınında da yankı buldu.

  The Guardian gazetesi haberi, iki ülkenin "anlaşmazlıkları sona erdirmek için harekete geçtikleri" yorumuyla verdi.

  Atılan bu son adımın, geçen 20 yıl boyunca Ankara ile Erivan arasındaki ilişkilerin yumuşaması sinyalini içeren en önemli adım olduğunun ifade edildiği haberde, gelişmenin, "iki ülkenin istekliliğini" de ortaya koyduğu belirtildi.

  İki ülke arasında atılan bu son adımın ardındaki önemli etkenlerden birinin de, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün geçen Eylülde Erivan'a yaptığı ziyaret olduğunu vurgulayan Guardian, “Gül'ün ziyareti modern Türkiye'den, Cumhurbaşkanı düzeyinde Erivan'a yapılan ilk ziyaretti” hatırlatmasında bulundu.

  İki ülkenin ortak bir "yol haritası" belirlemesinde, ABD'nin baskısının da rolü olduğu öne sürüldü. Haberde, siyasi analistlerin, "ABD'nin perde gerisinden yaptığı baskının Ankara ve Erivan üzerinde aralarındaki anlaşmazlıkları gidermeleri açısından etkili olduğuna inandıkları" belirtildi.

  FINANCIAL TIMES

  Financial Times gazetesi de Türkiye ile Ermenistan arasındaki anlaşmanın uluslararası alanda memnuniyetle karşılandığını duyuran bir başlıkla sunduğu haberde, ABD ve AB'nin taraflara çabalarını sürdürme çağrısında bulunduğuna işaret edildi.

  FT'nin haberinde, iki tarafın da aylardır ilişkilerin geliştirilmesi yönünde çaba harcadığı kaydedildi.

  ABD Başkanı Barack Obama'nın 24 Nisan mesajı öncesinde sağlanan bu mutabakatın, Ankara ile Washington arasında doğabilecek bir dizi anlaşmazlığın engellenmesi imkanını da sağladığının belirtildiği haberde, böylece Obama'ya da, Ermeni istekleri yanlısı bir açıklama yapmasından kaçınmasını sağlayabilecek bir hareket alanının ortaya çıktığı belirtildi.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı