Gündem Haberleri

  Türk elektriği Kandil'i aydınlatıyor

  Çiğdem TOKER / ANKARA
  11.10.2007 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Irak'a elektrik ihracatı durduruluyor. Elektrik Üretim A.Ş (EÜAŞ), 2008 yılı programına ihracat maddesini koymadı.

  KANDİL'İN ELEKTRİĞİ TÜRKİYE'DEN

  CHP İzmir Milletvekili Erdal Karademir, geçen temmuz ayında PKK kamplarının da bulunduğu Kuzey Irak'ın elektrik ihtiyacının AKP'ye yakınlığıyla bilinen Karadeniz Toptan Elektrik Ticaret (KARTET) tarafından sağlandığını iddia etmişti. Karademir yaptığı açıklamada, AK Parti Hükümeti ve Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu'nun, 2003 yılında KARTET'e Irak'a elektrik ihraç etmesi için özel izin verdiğini hatırlatmıştıtı.
  İşte Karademir'in iddiası:
  "Türkiye halkına ve sanayicisine 12.4 YKr'tan elektrik satan AKP iktidarı Kuzey Irak'a 8.8 YKr'tan elektrik ihraç edebilmek için özel yasa çıkarttı. 13 Mart 2005 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan yasa ile KARTET'e, TETAŞ yerine daha ucuz fiyata EÜAŞ'den elektrik alma imkânı sağlandı. KARTET'in ucuz elektrik ihracatı sebebiyle elde edemediği kâr ise Ağustos 2006'da Bakanlar Kurulu kararı doğrultusunda ÖTV sıfırlaması yapılarak Hazine'den karşılanmıştır. Diğer deyimle, Kuzey Irak'a verilen elektriğin parası Türk halkının cebinden çıkmaktadır."

  Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın üst düzey bir yetkilisi, Hürriyet’e, bu karara Türkiye’deki elektrik arz-talep dengesi dikkate alınarak varıldığını söyledi. Yetkili, EÜAŞ’ın bu kararıyla, Irak’a elektrik satan özel şirket Kartet’in gelecek yıl ihracat yapamayacağını bildirdi.

  İHTİYAÇTAN ALINDI: Bakanlık yetkilisi, "Bu kararın terörle mücadele kapsamında Irak’a yönelik yaptırım olarak değerlendirilmesi mümkün mü?" sorusuna, "Biz kendi ülkemiz için arz güvenliğini tartışırken, ihracatın gündemden çıkarılması rasyoneldir. Bu karar, arz-talep projeksiyonu ve Türkiye’nin ihtiyaçları kapsamında alınmıştır" dedi. Yetkili, EÜAŞ’ın anlaşmasında "ancak arz fazlası varsa, ihtiyaç fazlası elektriği verebileceği" yolunda düzenleme olduğunu kaydetti.

  1.5 MİLYAR KİLOVATSAAT: Özel kanun çıkarılarak Türkiye’nin, özel sektördeki ilk ve tek konumdaki ihracatçısı olan Kartet, üç yıldır Irak’a günde 250 megavat, yılda yaklaşık 1.5 milyar kilovatsaat elektrik satıyor. Şirket, daha sonra yapılan bir yasa değişikliğiyle vergiden de muaf tutuldu. Türkiye’den satılan elektrikten ağırlık olarak Kuzey’deki kentler yararlanıyor. Irak Elektrik Bakanlığı, Kartet’in ihracatının 1000 megavata çıkarılmasını talep ediyordu. Ancak bakanlık yetkilisi, Türkiye’nin elektrikte arz güvenliği tartışması yaşarken, yurtdışına elektrik satmanın rasyonel olmayacağının altını çizdi. Yetkili, "İhracat, ancak arz fazlası varsa düşünülebilir. Arz talep projeksiyonuna bakıldı ve ihracat 2008 programına konulmadı" dedi.

  TÜRKİYE ZARAR ETTİ: Cumhurbaşkanlığı Devlet Denetleme Kurulu, Kartet Elektrik’in sattığı elektriğin Türkiye’deki elektrik fiyatından daha düşük olması nedeniyle, devletin en az 12 milyon dolar zarara uğratıldığına ilişkin rapor hazırlamıştı. Bu rapor üzerine Başbakanlık Teftiş Kurulu’nca yapılan incelemede, Kartet Elektrik ile yapılan sözleşmeye ilişkin süreçteki işlemler nedeniyle EÜAŞ yöneticilerinin sorumluluğu saptandı.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı