Dünya Haberleri

  Türk elçiliğine Kızılay yardımı

  Muammer ELVEREN / TUNUS
  20.01.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Sokak eylemleriyle başlayan halk devriminin ardından kaos ve anarşiye teslim olan Tunus’taki Türkiye Büyükelçiliği, krizin ilk günlerinde yiyecek stoğunun tükenmesi sonucunda açlıkla karşı karşıya kaldı.

  Tunus Büyükelçimiz Akın Algan, Hürriyet muhabiri Muammer Elveren’e, buzdolaplarında kalan son yiyecekler ve Kızılay yardımıyla yaşadıklarını belirterek, “THY seferleri yeniden başlayana kadar yiyecek sıkıntısı yaşandı” dedi.
  Bir yanda muhaliflerin gösterisi diğer yanda devrik lider Zeynel Abidin bin Ali’ye bağlı asi askerler ve yağmacı terörünün yaşandığı Tunus’ta zor günler geçirdiklerini belirten Büyükelçi Algan, kendisi ve güvenlik dahil 7 personelle hizmete devam ettiklerini söyledi.

  Askeri Ataşe pencerelere yaklaştırmadı

  Türk elçiliği Zeynel Abidin bin Ali’nin, devlet başkanlığı sarayı olarak kullandığı Kartaca Sara-yı’nın hemen yanında. Saraya saklanan Bin Ali’nin askerleri 5 gündür ordu birliklerinin kuşatması altındaydı. Sarayda önceki gün şiddetli çatışma çıktı. Bu sırada mermiler Türk elçiliğine de düştü.

  İsviçre hesapları donduruyor

  BU arada Tunus’un isteği üzerine İsviçre, devrik lider Zeynel Abidin bin Ali’nin banka hesaplarını dondurma kararı aldı. İsviçre Dışişleri Bakanı Micheline Calmy-Rey, bin Ali’ye yönelik hesap dondurma tedbirinin hemen yürürlüğe gireceğini söyledi. BM de haftalardır süren gösteriler sırasındaki can kayıplarıyla ilgili incelemelerde bulunmak üzere Tunus’a insan hakları heyeti gönderiyor.

  Aile üyelerine tutuklama

  DEVRİK Tunus lideri Zenel Abidin bin Ali’nin ailesinden 33 kişi, “Tunus’a karşı suç işlemekten” tutuklandı. Tunus devlet televizyonunun haberinde, aile üyelerinin ele geçirilen altın ve mücevherleri de gösterildi. “Resmi bir kaynağa” atfen televizyonda okunan bildiride, tutuklananların “adalet önüne çıkmaları için soruşturmanın sürdürüleceği” belirtildi. Haberde aile üyelerinin kimler olduğu konusunda ayrıntılı bilgi verilmedi.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı