Dünya Haberleri

DÜNYA

  Türk elçiliğinde aşk

  Hürriyet Haber
  31 Ekim 2005 - 00:00Son Güncelleme : 30 Ekim 2005 - 23:49

  Bush Yönetimi tarafından adı basına sızdırılan CIA ajanı Valerie Plame’in yaşam öyküsü de ayrıntılarıyla ortaya döküldü. İngiliz The Observer gazetesi, Plame ile eşinin, Washington’daki Türk Büyükelçiliği’nde verilen davette tanışıp aşık olduğunu yazdı. ‘Aptal sarışın’ rolüyle ajanlık yapan Plame’in Atina’da çalıştığı da ortaya çıktı.

  İNGİLİZ The Observer gazetesi, adı basına sızdırılan CIA ajanı Valerie Plame ile eşi Büyükelçi Joseph Wilson’un, 1997 yılında Washington’daki Türk Büyükelçiliği’nde verilen bir resepsiyon sırasında tanışıp, ilk görüşte birbirlerine aşık olduklarını yazdı. The Observer ‘Casus olarak üstün performans gösteren aptal sarışın’ başlıklı haberinde, ‘ABD’nin en ünlü casusu’ haline gelen Valerie Plame’in öyküsünü yazdı. Gazete, Plame’in eşi Büyükelçi Joseph Wilson ile Washington’daki Türk Büyükelçisi (Nüzhet Kandemir) tarafından verilen bir resepsiyonda tanıştığını, aralarında ‘ilk bakışta aşk’ yaşandığını belirtti.

  Plame’in ajan olarak ilk yurtdışı görevini 27 yaşındayken Atina’da üstlendiğini kaydeden gazete, Atina’nın Amerikan karşıtı olan eski ABD vatandaşı Andreas Papandreu’nun Başbakanlığı döneminde ilginç bir yer olduğunu belirtti.

  Gazete, AK-47 makinalı tüfeği kullanmakta büyük bir yetenek gösteren Plame’nin casus olarak iyi bir peformans gösterdiğini, sonuçlar elde etmek için ‘aptal sarışın’ rolünü oynamaya hazır olduğunu yazdı. Plame’in Yunanistan’dan Londra’ya geçerek ünlü London School of Economics’ten mezun olduğunu belirten gazete, daha sonra Brüksel’de enerji işine girdiğini anlattı.

  Emekli bir subay olan babası, ailesi ve dostlarının Plame’in gerçek kimliğini bilmediğini, çifte ajan Aldrich Ames’in, Plame’i de Ruslara ihbar etmiş olmasından korkulduğu için Plame’in merkeze alındığını belirten gazete, ‘Orada Türk büyükelçisi tarafından verilen bir resepsiyonda gözleri çevrede gezinirken ABD büyükelçisi Joseph C. Wilson’a ilişti’ diye yazdı.

  Wilson için, ‘Ondan 13 yaş daha büyüktü, başarılı ve yakışıklı idi’ ifadesini kullanan gazete, Plame’in Wilson’a ajan olduğunu birkaç hafta içinde yatakta aşk yaparken açıkladığını kaydetti.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı