İZMİR HABERLERİ

Türk Eğitim Sen: "Atama sistemine geri dönülmeli"

DHA
05.06.2017 - 15:36Son Güncelleme :
DHA

TÜRK Eğitim Sen 1 No’lu Şube Başkanı Merih Eyyup Demir, İzmir Milli Eğitim Müdürlüğü’nün boş olan müdür, müdür baş yardımcılığı ve müdür  yardımcılığı kadrolarına yeterli başvurunun yapılmadığını açıkladı.

Kılavuzda anılan tarihlerde yapılması gereken iş ve işlemler doğrultusunda İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından İzmir’de boş bulunan kadroların açıklandığını belirten Türk Eğitim Sen 1 No’lu Şube Başkanı Merih Eyyup Demir, “Kılavuzda, yönetmelikte belirlenen şartları taşıyan adaylar arasından boş bulunan eğitim kurumu sayısının üç katı kadar adayın sözlü sınava çağrılacağı belirtiliyor.  İzmir’deki boş 206 müdür kadrosu için sözlü sınava 618 aday çağrılması gerekiyor ancak 547 öğretmen başvuru yaptı. Boş olan 36 müdür başyardımcısı kadrosu için 108 aday çağrılması gerekirken 70 başvuru, 976 müdür yardımcısı kadrosuna 2 bin 928 aday çağrılacakken 2 bin öğretmen başvurdu" dedi.

"BAVŞURU SAYISI DÜŞÜK"

İdarecilerin iş yükünün artması ve ek ders ücretlerinde iyileştirme yapılmamasının başvuruların düşük kalmasında önemli bir etken olduğunu belirten Demir, “Öğretmen norm doluluk oranın İzmir’de yüksek olmasından dolayı evinin ve eşinin bulunduğu yerde çalışan öğretmenlerin, ‘4 yıl sonra tekrar mülakatla idareci olamazsam norm bulamam ve düzenim bozulabilir’ düşüncesi başvuruları etkilemiştir. Öğretmenlerin çevresinde bulunan idarecilerin çeşitli gerekçelerle istifa ediyor olması, meslek liselerinde sigorta ve destekleme birimleri işlerinin idareciler üzerinde olması ve hata yapıldığında Sosyal Güvenlik Kurumu’nun ceza uygulamaları da başvuruların düşük olmasının sebeplerindendir. Okullardaki ödenek ve personel yetersizlikleri, İş Sağlığı ve Güvenliği (İSG) sistemin müdürler üzerine yüklediği sorumluluklar, müdür yardımcılığında yükselemeyeceği endişesi ve yöneticiliğin 4 yıl ile sınırlandırılması, okulların olumlu olumsuz Alo 147 ye şikâyet edilerek yöneticilerin çalışma şevklerinin kırılması gibi etkenler de aday başvurularını düşürmüştür" diye konuştu.

"GÖREVLENDİRME İFADESİ TERK EDİLMELİDİR"

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yönetici görevlendirmeleri konusu sil baştan ele alınması gerektiğini belirten Demir,  “Yapılan düzenlemelerle görevlendirme ifadesi terk edilmeli, atama sistemine geri dönülmeli, atama sistemi liyakat esaslı olmalı, yöneticilerin ek ders ücretleri ve görev tanımları yeniden yapılmalı, üzerlerinde bulunan baskıların azaltılması için gerekli tedbirler alınmalıdır" dedi.

Timur TARLIĞ / İZMİR, (DHA)

FOTOĞRAF

 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin İzmir haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği İzmir haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Türk Eğitim Sen: "Atama sistemine geri dönülmeli" haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

İZMİR NAMAZ VAKİTLERİ

11 Aralık 2017, Pazartesi
 • İmsak
  06:28
 • Guneş
  08:12
 • Öğle
  13:16
 • İkindi
  15:44
 • Akşam
  17:59
 • Yatsı
  19:31
Sayfa Başı