Gündem Haberleri

  Türk: "Eğitim boykotuna gidiyoruz"

  Faruk BALIKÇI/DİYARBAKIR
  13.09.2013 - 12:39 | Son Güncelleme:

  Erbil’de 25 Kasım’da yapılacak olan Kürt ulusal Kongresinin bileşenleri olan ve Diyarbakır’da düzenlenen "Kuzey Kürdistan Birlik ve Çözüm Konferansına katılan kurumların temsilcileri, Ana dilde eğitim talebi nedeniyle bir haftalık eğitim boykotunda bulunacaklarını açıkladı.

  Kuzey Kürdistan Birlik ve Çözüm konferansı temsilcileri adına hazırladıkları bildirgeyi okuyan DTK Eş Genel başkanı Ahmet Türk, Kürt ulusal kongresinin bileşenleri olarak çözüm sürecini desteklediklerini ifade ederek şöyle denildi:

  “SÜREÇ SÜRÜYOR, TIKANIKLIK VAR”

  “Kürdistan halkının talebi olan “Anadilde Eğitim”, “Kürtlere ve diğer aidiyetlerin haklarına ilişkin anayasal güvence”, “Kürdistan halkının kendi kendini idare etmesi” ve “Kürtçenin resmi dil olarak kabul edilmesi” süreçten bağımsız olarak değerlendirilmelidir. Çünkü bu talepler tabii ve uluslararası hukuktan kaynaklı, Kürdistan halkının millet olmaktan kaynaklı haklarıdır, pazarlık konusu yapılamaz. PKK’nın daha önce almış olduğu ateşkes kararını ve bu karara bağlılığının devamını önemsiyor, devletin ve hükümetin gerekli adımları atmasını talep ediyoruz. PKK militanlarının Türkiye siyasi sınırları dışına çıkmasının durması sürecin bittiğini değil, tıkanıklığı gösterir. Kürdistan halkının evlatları ve Türkiye devletinin vatandaşları olan bu kişilerin çözüm süreciyle beraber sosyal ve isteyenlerinin siyasal hayata katılması gerekir. Bunun için acil olarak kanuni bir düzenlemenin yapılması elzemdir”

  1 HAFTA EĞİTİM BOYKOTU

  “Türkiye’de yeni eğitim yılının başlayacağı bu günlerde “Anadilde Eğitimin mutlaka gündeme gelmesi ve hükümetin bu konuda olumsuz beyanatlardan kaçınması gerekir. Bu temelde Kürt halkının temel talebi olan Anadilde eğitim talebinin gündemleşmesi için yapılacak bir haftalık eğitim Kürtçe derslerinin her alanda işlenmesi eylemine tüm halkımızı davet ediyoruz”

  KCK TUTUKLULARI BIRAKILMALI

  Sayın Abdullah Öcalan’ın bu süreçteki rolü göz önüne alınarak sürecin sağlıklı ilerleyebilmesi için sürece katılımı, kamuoyu ve halkla iletişimi önündeki engellerin kaldırılması gereklidir. Sürecin anlamlı olabilmesi için KCK tutuklularının derhal serbest bırakılması gerekir. Bunun için kanuni düzenleme gerekiyorsa onun da vakit kaybedilmeden TBMM gündemine getirilmesi gerekir. Siyasi açıdan önemli, çözüme katkı sunacak hususlardan biri de yüzde on seçim barajının kaldırılması ve Kürdistan’daki siyasi parti ve oluşumların kendi aidiyetleriyle siyaset yapmalarının önü açılmalıdır.

  KÜRTLER DOĞAL MÜTTEFİK OLMALI

  “Türkiye devleti ve hükümet, Kürdistan’ın diğer parçalarındaki hükümet ve hareketlerle iyi ilişkilere sahip olmalıdır. Bu cümleden Rojava’da Kürtlerle savaşan taraflara her türlü yardımı kesmeli, bilakis Kürtleri doğal müttefik kabul etmelidir. Rojava’daki siyasi parti ve oluşumlara ve Suriye Kürtlerinin siyasi kazanımlarına husumet, çözüm sürecine olumsuz etki yapacak, belki de temelden yürütülemez hale getirecektir.”

  BDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş da, Abdullah Öcalan'la görüşme konusunda henüz yeni bir durum ortaya çıkmadığını, İmralı'ya gidip kendisiyle görüşemeden süreçte neler olduğuyla ilgili bilgi sahibi olamayacaklarını söyledi. Demirtaş BDP heyetinin İmralı'ya gitmesini beklediklerini söyledi.

  İLÇE MİLLİ EĞİTİM'E YÜRÜDÜLER

  Diyarbakır’da 57 islami STK örgütü Sümer Camii’de kılınan namazdan sonra Yenişehir İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’ne ‘ana dilde eğitim’ ’andımız kaldırılsın’ ‘başörtüye özgürlük’ sloganları atarak ilçe milli eğitim müdürlüğüne kadar yürüdüler.

  İslami STK örgütleri burada bir basın açıklaması yaparak eylemlerini bitirdi. Yarın ise Diyarbakır’da tüm STK örgütleri ana dil ile ilgili olarak saat 11:00’de basın açıklaması yapacak.

  Etiketler: boykot
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı