ESKİŞEHİR HABERLERİ

Türk Eczacıları Birliği Başkanı Çolak:

AA / Yıldız Nevin Gündoğmuş
11.12.2014 - 18:13Son Güncelleme :

- "İlaca ve sağlığa erişememe riskini taşıyan her tür tasarrufun arkasından çok daha büyük ve geri döndürülemez toplumsal ve ekonomik maliyetler ortaya çıkarabileceği unutulmamalıdır"

AA / Yıldız Nevin Gündoğmuş

ESKİŞEHİR (AA) - Türk Eczacıları Birliği (TEB) Başkanı Erdoğan Çolak, "İlaca ve sağlığa erişememe riskini taşıyan her tür tasarrufun arkasından çok daha büyük ve geri döndürülemez toplumsal ve ekonomik maliyetler ortaya çıkarabileceği unutulmamalıdır" dedi.

Çolak, 9. Bölge Eskişehir Eczacı Odası'nın ev sahipliğinde bir otelde düzenlenen "39. Dönem Merkez Heyeti 2. Bölgelerarası Toplantısı"nın açılışında yaptığı konuşmada, Türkiye'nin 2003 yılından itibaren "reform" adı altında sağlık ve sosyal güvenlik sisteminde kapsamlı bir dönüşüm sürecine girdiğini söyledi.

Toplam sağlık harcamalarını artıran unsurun, ilaca yapılan harcamalar olmadığını savunan Çolak, şunları söyledi:

"Sağlıkta dönüşüm ile herkesin sağlığa erişiminin artması, ancak aynı zamanda harcamaların artmaması istenmektedir. Bu ikisi bir arada mümkün olamayınca da ilaç aşırı ucuzlatılarak, toplam gider azaltılmaya çalışılmakta, eczanelerin omurgasını oluşturan ilaç fiyatlarındaki düşüşler eczacıların reel karlarını ciddi biçimde eritmektedir. İlaca ve sağlığa erişememe riskini taşıyan her tür tasarrufun arkasından çok daha büyük ve geri döndürülemez toplumsal ve ekonomik maliyetler ortaya çıkarabileceği unutulmamalıdır. Bu nedenle konunun daha bütünsel bir yaklaşımla sorumlu ilaç kullanımını da içeren sağlıkta akılcı yararlanım kapsamında değerlendirilmesi gerekmektedir."

Eczacılar olarak gündelik sorunlarında dahi bir gelecek vizyonu ile hareket edilmesi gerektiğine işaret eden Çolak, "Eczacılar olarak gelecek vizyonumuz şu zemin üzerinde yükselmek durumundadır, 'insanların sağlık ve esenliğini artırmada, halk sağlığını koruyup güçlendirmede, evrensel, eşitlikçi, sürdürülebilir, yüksek kaliteli, yenilikçi ve insan odaklı sağlık sistemlerinin oluşmasında eczacıyı birinci basamak sağlık danışmanı olarak merkeze koymak, eczacının vazgeçilmezliğini kanıtlamak'" ifadelerini kullandı.

TEB olarak yaptıkları çalışmalar hakkında bilgi veren Çolak, bunların başında, "Eczacı emekliliği", "Mesleki eğitimler" ve "Meslek hakkı" çalışmaları geldiğini kaydetti.

Toplantıya, MHP Genel Başkan Yardımcısı Ruhsar Demirel, AK Parti İstanbul Milletvekili Mehmet Domaç, CHP Manisa Milletvekili Özgür Özel, CHP Giresun Milletvekili Selahattin Karaahmetoğlu, HDP Muş Milletvekili Demir Çelik, Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, Bitlis Belediye Başkanı Hüseyin Olan, TEB 9. Bölge Eskişehir Eczacı Odası Başkanı Yücel Yenilmez ile bölgelerden gelen eczacılar katıldı.

Toplantı, 14 Aralık'ta sona erecek.

Bu arada, TEB 9. Bölge Eczacı Odası'nın Ertuğrulgazi Mahallesi'ndeki yeni hizmet binası da düzenlenen törenle açıldı.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Eskişehir haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Eskişehir haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Türk Eczacıları Birliği Başkanı Çolak: haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

  ESKİŞEHİR NAMAZ VAKİTLERİ
  18 Kasım 2017, Cumartesi
  • İmsak
   05:56
  • Guneş
   07:39
  • Öğle
   12:54
  • İkindi
   15:31
  • Akşam
   17:48
  • Yatsı
   19:20
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı