KAYSERİ HABERLERİ

Türk Eczacılar Birliği 2. Başkanı Arman Üney:

IHA
27.02.2015 - 16:40 Son Güncelleme :

TÜRK ECZACILAR BİRLİĞİ 2. BAŞKANI ARMAN ÜNEY, "İLAÇ, ARTAN SAĞLIK HİZMETİ BÜTÇELERİNDE ÖNEMLİ VE BELİRLEYİCİ BİR KATMANDIR" DEDİ.

IHA

Türk Eczacılar Birliği 2. Başkanı Arman Üney, "İlaç, artan sağlık hizmeti bütçelerinde önemli ve belirleyici bir katmandır" dedi.
Türk Eczacılar Birliği 2. Başkanı Arman Üney, Kayseri Eczacı Odası tarafından düzenlenen istişare toplantısına katıldı. Burada konuşan Üney, "Mesleğimiz gittikçe karmaşıklaşan bir dünyada sürekli değişen ve gelişen şartlara uygun olarak varlığını sürdürmek zorundadır. Dünya ekonomisindeki ve teknolojideki hızlı gelişim ve değişim ile bizlerden talep edilen hizmetlerin çeşitliliği artmış, bu nedenle sürdürülebilir bir eczacılık modeli için ilaç tedarikinin ötesinde nitelikli sağlık hizmet sunumu vermemiz kaçınılmaz haline gelmiştir. Artık toplum sağlığı danışmanlığı işlevimizi ön plana çıkarmanın ve kurumsallaştırmanın tam zamanıdır. Eczacılık mesleği küresel ölçekte süre giden bir değişim ve eğilim içerisindedir. Bu son 10 yıldır da çok net biçimde açığa çıkmış durumdadır. Neden değişiyor? Tüm dünyada sağlık hizmetlerinin bütçeleri artıyor. Dolayısıyla her ülkedeki hükümet örgütleri, sağlık harcamalarının artışıyla ilgileniyor ve tasarruf tedbirleri alıyor. Türkiye’de de 2005’de SGK’nın tek alıcı dolayısıyla tek karar verici olmasından başlayan süreç var. Bu süreç 2009 yılında ilaçlar açısından ’ne kadar ilaç tüketilirse tüketilsin ben ancak şu kadar TL ödeme yaparım’ anlamına gelen global bütçe ile birlikte iyice sıkıntılı hale geldi. 2014’de de bunun etkileri devam etti" dedi.
Üney ayrıca, "Bu durum sadece eczacı açısından değil, ilaç şirketleri, dağıtım kanalları ve cepten ödemeleri artan hastalar bakımından da böyle oldu. Sonuç olarak artan bu sağlık hizmeti bütçelerinde ilaç önemli ve belirleyici bir katman olarak gözüküyor ve tasarruf denince de akla ilk olarak ilaç bütçesi geliyor çünkü Sağlıkta Dönüşüm Program metninde sağlık harcamaları içinde ilaç harcamalarının yüzdesinin fazla olduğuna dair tespit var. Sağlık harcamaları OECD ortalamasına göre düşük, koruyucu sağlık harcamaları daha da düşük. O nedenle insanların ilaçla tedavi olmak zorunda kaldıkları bir sistem var" ifadelerini kullandı.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Kayseri haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Kayseri ilinden Türk Eczacılar Birliği 2. Başkanı Arman Üney: hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 27 Şubat 2015 tarihinde saat 16 40’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Türk Eczacılar Birliği 2. Başkanı Arman Üney: haberi güncellenecektir.

  KAYSERİ NAMAZ VAKİTLERİ
  19 Kasım 2017, Pazar
  • İmsak
   05:36
  • Guneş
   07:18
  • Öğle
   12:34
  • İkindi
   15:13
  • Akşam
   17:30
  • Yatsı
   19:00
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı