Türk dünyasında ‘kota’ olmasın

Erdinç ÇELİKKAN / BAKÜ
15.08.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Azerbaycan, Kazakistan ve Kırgızistan’a “kara taşımacılığında kotaları kaldıralım” mesajı verdi. Bakü-Tiflis-Kars demiryolu hattının Hazar bölgesi için önemine de dikkat çeken Çağlayan, “Kaybedecek bir dakika bile yok. Yatırımı özendirecek her türlü desteği sağlamalıyız” dedi.

EKONOMİ Bakanı Zafer Çağlayan, Türkiye’nin yatırım üssü Azerbaycan, Kazakistan ve Kırgızistan’a “kara taşımacılığında kotaları kaldıralım” mesajı verdi. Çağlayan, “Gelin kara taşımacılığında araç kotasına son verelim. İkili taşımadaki kotaları kaldıralım. Bakü-Tiflis-Kars yolunun tamamlanması Hazar bölgesi için kazanımlar sağlayacak” dedi. Bakü-Tiflis-Kars demiryolu hattının Hazar bölgesi için önemine de dikkat çeken Çağlayan, “Demiryolu hattı Hazar’ın çevresindeki ülkelerin dünyaya ulaşımı açısından çok önemli kazanımlar yaratacak. Liman kapasitelerini de güçlendirmeliyiz. Kaybedecek bir dakika bile yok. Yatırımı özendirecek her türlü desteği sağlamalıyız” dedi.

Sırada turizm ve gıda var

Türk Dili Konuşan Ülkeler İşbirliği Konseyi toplantısı için Bakü’ye gelen Çağlayan, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile görüştü. Başbakan Tayyip Erdoğan’ın eylülde yapacağı Azerbaycan ziyaretine temel oluşturan görüşmeye yeni yatırımlar damgasını vurdu. Bakan Çağlayan, iki ülke arasındaki ekonomik ilişkileri daha da geliştirmek istediklerini belirterek, enerjideki işbirliğini turizm ve gıda sektörlerini de yaymak istediklerini söyledi. Çağlayan, Azeri işadamlarını Türkiye’ye yatırıma davet ederken, Aliyev de “Sizden gelecek her türlü teklife açığız” mesajı verdi.

Ekonomik Bölge önerisi

Aliyev’e Bakü-Tiflis-Kars demiryolu hattıyla yeni teşvik sisteminin ayrıntılarını anlatan Çağlayan, “Tüm dünyayı dolaşıp bu sistemi anlatıyoruz. Azeri kardeşlerimiz de bu fırsatları değerlendirmeli. Bizim yatırımlarımızın yarısı bu bölgede bulunuyor. İşbirliği yaparak dünya ticaretinde daha çok söz sahibi olabiliriz” diye konuştu. Aliyev ise Bakan Çağlayan’a Azerbaycan’da Özel Ekonomik Bölgeler kurulması için Türkiye’nin tecrübelerinden faydalanmak istediklerini ifade etti.

Yatırımın yarısını üç ülkeye yaptık

TÜRK Konseyi ülkelerinin yatırım ve ticaret konusunda yeni atılımlar yapmasını isteyen Bakan Çağlayan, “Ticaretin önündeki tüm engelleri kaldırmalıyız” dedi. Çağlayan, şöyle konuştu:
“Kazakistan’la 4 milyar, Azerbaycan’la 3.4 milyar, Kırgızistan’la da 232 milyon dolar ticaret hacmimiz var. 2011 yılında ülkelerimiz arasındaki ticaret hacmi 9 milyar dolar civarında. Bu yılın ilk 6 ayda Kazakistan ile 2.2 milyar dolar olmuştur. Yıl sonuna kadar 4.5-5 milyar dolara çıkacak. Azerbaycan’la 4 milyar doları aşacağız. Kırgızistan 143 milyon dolar. Azerbaycan 10, Kazakistan 9, Kırgızistan’la 5 kattan fazla arttığını görüyor. Biz dört ülke olarak aramızdaki 9 milyar dolar yetersiz. Çok daha yüksek kapasiteye sahibiz. Türkiye tüm dünyada 18 milyar dolarlık yatırım yaparken, dört ülkenin toplamı 7.7 milyar dolar oldu. Türkiye’nin Azerbaycan’a 7, Kazakistan’a 2, Kırgızistan’a 1 milyar dolar yatırım yaptı.”

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı