İZMİR HABERLERİ

Türk Dünyasında Kadının Rolüne Dikkat Çekildi

IHA
21.10.2015 - 12:23Son Güncelleme : 21.10.2015 - 12:24

TOPLUMDA FARKINDALIK OLUŞTURARAK KADININ TOPLUMDAKİ ROLÜNE DİKKAT ÇEKMEK İSTEYEN TÜRK VE AZERİ SİVİL TOPLUM KURULUŞLARI, BORNOVA UĞUR MUMCU KÜLTÜR VE SANAT MERKEZİ'NDEKİ PANELDE, TÜRK DÜNYASINDA KADININ ROLÜNÜ MASAYA YATIRDI.

IHA

Toplumda farkındalık oluşturarak kadının toplumdaki rolüne dikkat çekmek isteyen Türk ve Azeri sivil toplum kuruluşları, Bornova Uğur Mumcu Kültür ve Sanat Merkezi’ndeki panelde, Türk dünyasında kadının rolünü masaya yatırdı.
Zekerya Doğan Eğitim Vakfı ve Ege Üniversitesi Türk Dünyası Araştırmaları Enstitüsü işbirliğiyle düzenlenen panele, iş dünyası, akademisyenler ve öğrencilerin yanı sıra çok sayıda sivil toplum kuruluşu katıldı. Prof. Dr. Fikret Türkmen’in moderatörlüğünde gerçekleşen panele, Ege Üniversitesi Türk Dünyası Araştırmaları Enstitüsü Müdürü Metin Ekici, Azerbaycan milletvekili Dr. Tenzile Rüstemhanlı, Azerbaycan Gender Komisyonu Başkanı Hayale Memmedova, Azersu Sendika Başkanı Sahibe Tahirli ve eski milletvekili Canan Arıtman konuşmacı olarak katıldı. Panelin açılış konuşmasını yapan Zekerya Doğan Eğitim Vakfı Başkanı Kenan Doğan, “Amacımız Türk tarihinde daima erkeklerle eşit konumda olan Türk kadınının hak ettiği konuma gelmesi için çalışmaktır. Toplumda ikinci plana atılmaya çalışılan ve hor görülen kadınlarımızı geçmişte olduğu gibi günümüzde de layık oldukları konumda yaşatacağız” dedi.
Türk tarihinde kadınların daima değer gördüğünü ve devlet yönetiminde ’Kağan’ ile eşit söz hakkına sahip olduğunu kaydeden Dr. Tenzile Rüstemhanlı ise, modern dünyada da Türk kadınının toplumda hak ettiği konuma gelmesi gerektiğini söyledi. Rüstemhanlı, “Eğer kadına olan bakışlar, eski Türkler’in anlayışı gibi olsaydı, beşeri anlamda, dünya kültüründe,Türkler’in özgür ve hür yaşam tarzı devam etseydi, daha farklı bir topluma tanık olurduk” diye konuştu.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

İzmir haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının İzmir ilinden Türk Dünyasında Kadının Rolüne Dikkat Çekildi hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 21 Ekim 2015 tarihinde saat 12 23’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Türk Dünyasında Kadının Rolüne Dikkat Çekildi haberi güncellenecektir.

  İZMİR NAMAZ VAKİTLERİ
  22 Eylül 2017, Cuma
  • İmsak
   05:14
  • Guneş
   06:52
  • Öğle
   13:15
  • İkindi
   16:41
  • Akşam
   19:17
  • Yatsı
   20:43
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı