ESKİŞEHİR HABERLERİ

Türk Dünyası Kültür Başkenti Eleştirileri

IHA
13.08.2015 - 17:15Son Güncelleme :

YEREL HABERLER ESKİŞEHİR

IHA

Eskişehir Valisi Güngör Azim Tuna, ilgili kanunda yazmadığı halde Türk Dünyası Kültür Başkenti Ajansı’nın İçişleri Bakanlığına bağlı müfettişler tarafından denetlenebilmesi için karar aldıklarını belirterek, bütün şeffaflığa rağmen yapılan suçlamalardan rahatsızlık duyduklarını söyledi.
Vali Tuna, düzenlediği basın toplantısında, geçtiğimiz günlerde Türkiye Büyük Millet Meclisine (TBMM), Türk Dünyası Kültür Başkentliği ile ilgili soru önergesi verildiğini hatırlattı. Onunla ilgili bilgileri Bakanlara ilettiklerini anlatan Vali Güngör Azim Tuna, “Mecliste verilen soru önergesi, Milli Eğitim Bakanı ve İçişleri Bakanı tarafından cevaplanması istendiği için, onların cevap vermesi gerekiyor. Zaten onun bir usulü var. Biz daha önce bu konuda basın toplantıları yaptık. Şeffaflık, adalet duygusu ve sorumluluk içinde hareket ettiğimizi düşünüyorum. 2013 olsun 2014 olsun bir araya gelerek o zaman bilgilendirmede bulunmuştuk. Bu süreçte birçok şey yaşandı. Eskişehir bu sürece ne kadar el birliği ile sahip çıktı. Ortada yapılan bir çalışma var. Yapılan projeler var. Birçok kalıcı eser var. Bir kitapçık hazırlattık. Bu kitapçığı da suçlamalardan rahatsız olduğumuz için hazırladık. ‘Hesap vermekten kaçıyorlar. Şeffaflığın gereğini yapmıyorlar’ deniliyor, böyle şeyler yok arkadaşlar. Biz hesap veriyoruz, kamuoyunu bilgilendiriyoruz” dedi.
Kanunda yazmadığı halde, Türk Dünyası Kültür Başkenti Ajansı’nın İçişleri Bakanlığına bağlı müfettişler tarafından denetlenebilmesi için karar aldıklarını hatırlatan Tuna, “2013 yılında denetlendi. 3 ay süren bir denetim süreci geçirdi. Müfettişlerin yapmış olduğunu denetim, esaslı bir denetimdir. Ajansın faaliyetlerin kanunda görülen amaçlar şekilde yapıp yapmadığı, yapılan harcamalar usulüne göre yapılıp yapılmadığı hepsi tek tek didik, didik edildi. O noktada hiçbir sıkıntımız yok. Her zaman bunlar elimizin altında denetime hazır. Yapılan çalışmaları da bu kitapçıkta bir özet halinde sizlerle paylaşıyoruz. Kültür Başkentliği bilinirlik yüzde 97’ye ulaştı. Kalıcı eserler mecburen 2014’e sarktığı için uzatma alındı. Bunlarla ilgili yapılan çalışmalar verilen kitapçıkta var. Bizim yaptığımız işlerle devletin belirlediği birim fiyatları göreceksiniz. Daha tasarruflu işler yaptığımızı söyleyebilirim. Sonuç olarak, biz kültür başkentliğinin kanunda belirtilen amaçları doğrultusunda üstün başarılı olduğunu düşünüyoruz. Bunu da verilerle ortaya koymaya çalıştık” diye belirtti.
Türk Dünyası Vakfının kuruluşunda gayet yasal olduğunu, özel hukuk tüzel kişisi olarak ajansın vakfı kurmaya karar verdiği ve mahkemenin kararı ile kurulduğunu anlatan Tuna, açıklamasını şöyle sürdürdü;
“Milli Eğitim Bakanı Prof. Dr. Nabi Avcı’nın önderliğinde Eskişehir’e hizmet etmek için bu vakfı kurduk. Bundan sonra el birliğiyle vakfı yaşatmaya çalışacağız. Su sorumluluğun altına girmek kolay değil. Sonuçda vakıf bu. Başka bir şeye benzemez. Çok hassas bir süreçti. Bu işi düzgün bir şekilde oturtamadığını takdirde birçok suiistimallerin oluşabileceği bir zemin olurdu. İyi bir denetim oluşturmazsanız kamu kaynağı kullanıyorsunuz, yanlış yapmaya meyilli insanlar vardır. Biz kasanın emin ellerde olduğunu söyleyebiliriz. Geriye doğru baktığınız da bir süreç yaşadık. Çok hızlı karar vermek zorundaydık. Bugün tekrar başa dönsek, şu şu etkinlikleri yapmasak ne olurdu? Diyebileceğimiz işler olabilirdi. Onun dışında yapılan işlerin hepsi kayıtlı ve azami tasarrufa dikkat edilerek yapıldı. Biz yorucu olanı şetçik. Yüzlerde proje hazırladık. Bunun hakkının verilmesi lazım. Eleştiriler olabilir ama bardağın dolu tarafına bakacaksınız. Şurada boş kısım var diyerek, orayı eleştirmeyin. İyi taraflarını görelim, Eskişehir kazandı. Maddi de, manevi de kazandı. Vakıf olarak bu kazanımların sürdürülmesi için vakıf kuruldu. Bunu zaman içinde göreceğiz.”

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Eskişehir haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Eskişehir ilinden Türk Dünyası Kültür Başkenti Eleştirileri hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 13 Ağustos 2015 tarihinde saat 17 15’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Türk Dünyası Kültür Başkenti Eleştirileri haberi güncellenecektir.

ESKİŞEHİR NAMAZ VAKİTLERİ
23 Kasım 2017, Perşembe
 • İmsak
  06:00
 • Guneş
  07:44
 • Öğle
  12:55
 • İkindi
  15:28
 • Akşam
  17:45
 • Yatsı
  19:17
Diğer iller için Namaz Vakitleri »
Sayfa Başı