Gündem Haberleri

  Türk donanması Akdeniz’de barış güvencesi

  Reha ERUS - ROMA
  30.01.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  İTALYA Dışişleri Bakanlığı ve İtalya Deniz Kuvvetleri Komutanlığı, NATO ve Akdeniz ülkelerinin büyükelçilerine, “Cavour” uçak gemisinde “Uluslararası krizlerde İtalya’nın yönetim sistemi” adlı brifing verdi.

  Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hayri Kıvrıkoğlu’nun İtalya ziyareti nedeniyle mazeret bildiren Türkiye’nin Roma Büyükelçisi Hakkı Akil’in katılmadığı, toplam 36 büyükelçi ve elçilik mensubunun yer aldığı brifinge, Hürriyet’in de aralarında bulunduğu sadece 4 yabancı gazete davet edildi.
  Uçak gemisinin komodoru olan ve 2 Mart’tan itibaren İtalya Deniz Kuvvetleri Komutanlığı görevini üstlenecek Oramiral Luigi Binelli, brifing sonrasında Hürriyet’e yaptığı açıklamada Türk denizciliğine hayran olduğunu vurguladı. Binelli, “Hayatım NATO çerçevesinde Türk komutanlarıyla birlikte denizlerde, tatbikatlarda geçti. Türkiye’nin asırlar içinde oluşan denizcilik geleneği hepimize örnek olmuştur, olmaktadır. Akdeniz’de Türk savaş gemileri seyrettikçe barış kalıcılığını sürdürecektir” dedi.  

  Costa Concordia kurbanlarını unutmadılar /images/100/0x0/55ea6294f018fbb8f87c7e6d

  İTALYAN uçak gemisi Cavour, 13 Ocak’ta İtalya’nın batısında kayalara çarpıp Giglio Adası kıyısında yan yatan lüks yolcu gemisi Costa Concordia ile aynı limandan, Civitavecchia’dan demir aldı. Uluslararası kriz yönetimi brifingi öncesinde, kazada ölen en az 17 kişi için açık denizde elçiler adına çelenk atıldı. 15 kişi hâlâ kayıp. Kötü hava koşulları nedeniyle dalgıçların arama çalışmaları dün bir kez daha durduruldu. Lüks yolcu gemisi Costa Concordia ile resmen 2008’den beri görev yapan uçak gemisi Cavour, 2008 ekim ayında Civitavecchia limanında birlikte demirlemişti. Cavour, 8 savaş uçağı ve 12 taarruz helikopteri taşıyabiliyor.


   

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı