Ege Haberleri

EGE

  Türk domatesi Ortadoğu yolunda

  Hürriyet Haber
  17.05.2011 - 00:00 | Son Güncelleme: 16.05.2011 - 22:44

  Serada üretim yapan yaş sebze meyveciler, yazın düşen kapasiteyi Ortadoğu pazarıyla canlandıracak. Agrobay Başkanı Hasan Şentürk, “Bu büyük pazarı değerlendirmeliyiz” dedi.

  DİKİLİ’de 580 dönümlük sera alanıyla sektörde Avrupa’nın  en büyük üretimine sahip Agrobay firmasının Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Şentürk, Avrupa ve Rusya pazarına yapılan ihracatın her yıl yüzde 15-20 arttığını, üretimin gerilediği yaz aylarını değerlendirebilmek amacıyla  alternatif pazarlara yöneldiklerini söyledi.

  Tamamı ihracat

  Modern seralarda topraksız yöntemle üretilen sebzelerin Türkiye’nin yaş sebzede üretim kalitesini artırdığını belirtti. Sezonun şu ana kadar sorunsuz ilerlediğini, 14 bin tona yakın üretimin tamamına yakınının ihraç edileceğini kaydeden Şentürk, “İhracatın geçen sezona göre yüzde 20 artmasını bekliyoruz. Gümrüklerdeki sorunlar ve Türkiye’deki bürokratik yavaşlığa rağmen  ihracatımızı her yıl ortalama bu oranda artırabiliyoruz” dedi. Her yıl yaz aylarında Avrupa ülkelerinde üretimin başlaması nedeniyle Rusya pazarının alternatifsiz hale geldiğini kaydeden Şentürk, buna bağlı olarak ihracat fiyatlarının önemli miktarda gerilediğine işaret etti.

  CAZİP PAZAR

  Ortadoğu ülkelerinde yazın aşırı sıcaklar nedeniyle  üretimin azaldığına dikkati çeken Şentürk, “Ortadoğu’da hac turizmi nedeniyle başta Suudi Arabistan olmak üzere  Katar, Yemen ve Suriye çok cazip pazarlar haline geliyor. Bu pazarlar tüketimleriyle Avrupa’yı aşabiliyor. Ortadoğu’ya ihracat Dubai merkezli olarak yapılıyor. Bu yıl deneme olarak başlıyoruz. Bu pazarın açılması halinde Türkiye’nin yaptığı domates, biber ve diğer sebze türlerindeki ihracat, önemli oranda artacaktır” dedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı